fbpx

Przeciętny Chińczyk zamawia 70 przesyłek rocznie? Europa się chowa!

Ile wynosi najwyższa średnia liczba przesyłek e-commerce per capita w Europie i który kraj bryluje w tej statystyce?

Otóż są to Niemcy. Każdy obywatel tego kraju otrzymuje średnio 24 przesyłki rocznie  – tak wyliczyli eksperci z McKinsey Company – słynnej fabryki najrozmaitszych raportów. I jest to pewne zaskoczenie. Wszak nie od dziś wiadomo, że to Brytyjczycy są liderami europejskich zestawień e-commerce.

Niemniej zaskakujący jest fakt, że to nie Amerykanie są liderami zestawienia globalnego, ale Chińczycy. Tam roczna ilość przesyłek na jednego konsumenta jest wręcz przerażająca i wynosi aż 70! Skoro jest to średnia, a Chińczycy wcale nie brylują w poziomie dostępu do Internetu, to oznaczałoby to, że z pewnością w Chinach mieszkają miliony ludzi, którzy praktycznie co drugi dzień roboczy zamawiają coś  w Internecie! Wydaje się to absolutnie niewyobrażalne.

I rzeczywiście – fabrykanci danych z McKinsey poszli na skróty – zbadali tylko mieszkańców Pekinu i Szanghaju. To wyjaśnia tak szokujący wynik i stawia sprawę jasno – McKinsey postanowił zabłysnąć na skróty. Mimo to wyniki zestawienia są bardzo interesujące. Mieszkańcy gigantycznych azjatyckich metropolii, które nie mają wielkich tradycji w rozwoju tradycyjnych modeli kapitalistycnzego handlu najwyraźniej postanowili ominąć etap klasycznych centrów handlowych. Trudno powiedzieć czy na dłuższą metę przyniesie to chińskiej gospodarce więcej strat czy korzyści, ale z pewnością sprawi, że będzie ona liderować w globalnym handlu internetowym – zarówno ze względu na ilość konsumentów, jak i ich niezwykłego poziomu zaangażowania.

Europejczycy wypadają w tym zestawieniu dość blado – wspomnianych liderów, czyli Niemców gonią Brytyjczycy z wynikiem 22 przesyłek na głowę. Ale już Holendrzy są dwukrotnie gorsi z wynikiem 12 przesyłek per capita.  Na szarym końcu są z kolei Włosi – przeciętny mieszkaniec słonecznej Italii zamawia raptem 2 przesyłki.

Inne wyniki to:

  • Austria – 14 przesyłek per capita
  • Szwajcaria – 9 przesyłek per capita
  • Szwecja – 6 przesyłek per capita

Raport: Chiny największym graczem w e-commerce, Francja dużo większa od Niemiec

Zostaw odpowiedź