fbpx

Przelewy24 przejęte przez Nets – kolejne po Dotpay/eCard

Nets nie zatrzymuje się w przejęciach i dąży do zdobycia jak największej części polskiego rynku.

Nordycka grupa finansowa, która skupia się na pośrednictwie w płatnościach zdobyła kolejny łup. Tym razem przejęła 51 procent udziałów Przelewy24, zaś cała operacja została nazwana połączeniem, a nie zakupem. Przy czym nie podano kwoty zakupów, co może świadczyć o tym, że nie była ona wygórowana w przeciwieństwie do 315 milionów złotych za DotPay/eCard – 4 stycznia Nets poinformował o zakończeniu przejmowania polskiej spółki. 3 dni później Nets oświadczył, że zakończył łączenie się z grupą płatniczą Concardis.

Jeśli chodzi o Przelewy24 to nie został jeszcze podany czas w jakim polska spółka zostanie wchłonięta w skandynawski organizm. Pozostałe 49 procent Przelewów pozostaje w rękach dotychczasowego właściciela Piotra Kurczewskiego, który nadal będzie piastował stanowisko CEO już nie polskiej a norwesko-polskiej firmy.

Dotychczas największym przejęciem na rynku polskich e-płatności była sprzedaż PayU za 110 milionów euro. Przejęcie Przelewów24 wpisuje się w globalny trend rozgrzanego do granic możliwości rynku płatności elektronicznych oraz masowych przejęciach mniejszych operatorów. Inwestorzy są skłonni płacić praktycznie każde pieniądze za udziały w firmach e-płatniczych. Odwrót od fizycznych nośników pieniężnych w nowoczesnych społeczeństwach jest oczywisty i bardzo namacalny. Początki cyfrowych płatności miały miejsce w e-commerce, gdzie zaskarbiły sobie zaufanie konsumentów. Teraz ci chcieliby korzystać z nich także w analogowym świecie, i to zamiennie z kartami płatniczymi, które także mogą zostać odesłane do lamusa (sic!).

Zostaw odpowiedź