fbpx

Rakuten tworzy fundusz inwestycyjny

Japoński gigant handlu elektronicznego uciekając przed coraz większą presją na swoim rodzimym rynku, ogłosił powstanie funduszu zalążkowego dla startupów o globalnym zasięgu.

Chociaż za nami dopiero połowa roku, gigant japońskiego segmentu e-commerce, oprócz przejęcia komunikatora Viber (konkurenta Skype), o którym wspominaliśmy w lutym br., ma już za sobą całkiem sporą liczbę akwizycji. Oprócz wspomnianej aplikacji Rakuten stał się również w minionym czasie właścicielem takich firm jak Carousell (program do e-sprzedaży), Visenze (rozpoznawanie obiektów w 3D), Coda Payments (operator płatności internetowych) oraz Send Anywhere (transfer plików).

W komunikacie poinformowano, że na celowniku Rakutena znajdą się startupy w początkowej fazie rozwoju z terenu południowo-wschodniej Azji, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Wartość kapitału zgromadzonego na ewentualne akwizycje wyniesie 100 mln dolarów.

Jak informuje The Wall Street Journal jeden z największych w kraju Kwitnącej Wiśni sklepów internetowych zdecydował się na taki ruch po tym jak wzrosła presja konkurencyjna ze strony takich gigantów e-commerce jak Amazon lub Yahoo.

Partnerem zarządzającym w funduszu będzie Saemin Ahn, wcześniej związany z Google. Ahn zdradza, że szczególnie interesujące będą dla niego spółki zajmujące się analizą big data, zwłaszcza w branży finansowej i reklamowej. Jednocześnie odmówił komentarza na temat ogólnej strategii Rakutena, ale potwierdził, że firma którą reprezentuje dywersyfikuje swoje aktywa.

Saemin Ahn dość “malowniczo” wypowiedział się o walce, jaką Rakuten i inne firmy internetowe prowadzą w celu zatrzymania użytkowników:

Kiedy spoglądam na Rakuten jako na całość, zawsze przychodzi mi na myśl obrazek zamku i otaczającej go fosy. Nasz zamek to e-commerce, a dalej liczne fosy, które utrzymują użytkowników w naszym ekosystemie. Nie różnimy się przy tym od Google, którego zamek to wyszukiwarka, a fosy to system Android lub serwis YouTube.

Ostatnio na Mensis o firmie Rakuten wspominałem przy okazji akwizycji na rynku indyjskim.

Zostaw odpowiedź