fbpx
buble

Raport: 66% produktów z AliExpress i Wish to buble

Organizacje konsumenckie z największych krajów UE wzięły się za sprawdzanie tanich azjatyckich produktów. Wyniki?

Nie są zaskakujące. Zaskoczeniem jest fakt, że w gronie portali, które wymieniono jako sprzedawców owych bubli są także Amazon oraz eBay. Ale jest to tylko zaskoczenie pozorne. Bo gdy spojrzymy w statystyki np. Amazona, to okazuje się w europejskich krajach odsetek chińskich sprzedawców nieraz przekracza 20% w ramach marketplace’u amerykańskiego giganta. Zapewne podobne może być z eBay, ale tutaj brak jednoznacznych danych.

A jak wypadły testowane produkty? Do testów zebrano ich stosunkowo niewiele bo 250. „Dawcami” było pięć portali: AliExpress, Wish, LightInTheBox, eBay i Amazona. Testerami przedstawiciele 6 organizacji konsumenckich z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Holandii, Belgii i Danii.

Efekty? 165 spośród 250 produktów nie przeszło podstawowych testów funkcjonalności. Nie mówimy tu tylko o zbędnych gadżetach ale o produktach teoretycznie ratujących życie i zdrowie. Na przykład czujnikach tlenku węgla, z których wszystkie przetestowane nie poradziły sobie z podstawowym zadaniem – wykrywaniem tego cichego zabójcy. Brytyjczycy z kolei trafili na żarówki choinkowe, które poraziły ich prądem, ładowarki, które płonęły oraz powerbank, który dosłownie stopił się od przegrzania. Inni przedstawiciele organizacji konsumenckich natknęli się na ubrania, które mogą udusić dziecko, kosmetyki bez listy składników oraz toksyczne wybielacze zębów.

Dodajmy, że to sprzedawcy ponoszą pierwszą odpowiedzialność za działanie (lub nie) wprowadzanych do obiegu produktów. W tym odpowiadają za wyrządzone przez produkty straty. Jeśli więc wasz biznes opiera się o import z Chin, warto przemyśleć w te ciche dla importerów z Azji dni swoją strategię.

Z kolei wcześniej wspomniane organizacje prokonsumenckie nawołują rządy do zmiany prawa, tak aby platformy handlowe także ponosiły odpowiedzialność za sprzedawany przezeń towar i były zobowiązane do przynajmniej wstępnej weryfikacji produktów niewiadomego pochodzenia.

3 komentarze

  1. Tadziu 27-02-2020
  2. Kurt 28-02-2020
  3. Aikido 29-02-2020

Zostaw odpowiedź