fbpx

Raport: Czechy najdynamiczniejszym rynkiem e-commerce w Europie, Polska daleko w tyle

Według predykcji na najbliższe dwa lata nasi południowi sąsiedzi staną się liderem europejskiego handlu internetowego.

Tym samym Czesi wyprzedzą, co zaskakujące, Włochów oraz Hiszpanów. Oba kraje południa nie cieszyły się do tej pory zbyt wysokim wskaźnikiem rozwoju swoich rodzimych gałęzi e-commerce. Podobnie jak wiele innych krajów, w tym Polska, które w ostatnim czasie cierpiały na spowolnienie dynamiki wzrostu.

Jednak jak twierdzą analitycy J.P. Morgan aż 10 krajów europejskich może spodziewać się w latach 2017 – 2021 dwucyfrowego wzrostu w handlu internetowym. Inna sprawa, gdy dojdziemy do konkretnych liczb. O dwudziestoprocentowym wzroście polskiego e-commerce sprzed kilku lat możemy chyba zapomnieć na dobre. Nasza gospodarka ma wydusić z siebie całe 10 procent dynamiki w badanej pięciolatce.

Lepsi od nas będą:

  • Duńczycy i Francuzi (10,5%)
  • Finowie (11%)
  • Portugalczycy (12%)
  • Norwegowie (13%)
  • Hiszpanie (13,5%)
  • Włosi (14%)

No i rzecz jasna Czesi z wynikiem 16 procent wzrostu rok do roku w latach 2017 – 2021.

Jeśli chodzi o wielkość rynku to absolutnym liderem pozostają Brytyjczycy z wynikiem 178,5 miliarda euro. Mniej niż połowę obrotów UK zrobią Francuzi (blisko 82 mld euro) i zdecydowanie mniej niż połowę zrobią Niemcy z wynikiem 73 miliardów euro.

Polska wylądowała lekko poniżej środka z wynikiem 9,9 miliarda euro obok: Austrii, Szwajcarii, Belgii, Norwegii i Szwecji. Wyprzedzamy za to zdecydowanie: Portugalię, Czechy, Irlandię i Finlandię.

Więcej o najpopularniejszych sklepach internetowych przeczytasz tutaj:

Raport: najpopularniejsze sklepy internetowe w poszczególnych krajach UE

 

Zostaw odpowiedź