fbpx

Raport: globalne usługi paczkomatowe warte blisko 1 miliard dolarów

Jak donosi raport firmy Apex Insight, globalny rynek usług paczkomatowych jest wart około 800 milionów dolarów.

To stawia w dość ciekawym świetle wartość przejęcia InPostu oraz Integera, które razem kosztowały około 100 milionów dolarów. Chociaż w skład obu spółek wchodzą też usługi kurierskie i pocztowe, to powyższa kwota pokazuje, jak znaczną część rynku paczkomatowego posiada w skali globu, biznes prowadzony przez prezesa Brzoskę.

Jak zwraca uwagę Apex Insight, rynek paczkomatowy ma przed sobą świetlaną przyszłość. Chociażby z powodu niższych kosztów doręczenia – nie od dziś wiadomo, że „ucięcie” ostatniego kilometra doręczenia, który wiąże się z koniecznością porozumienia się z odbiorcą ogranicza koszty o co najmniej 35%, a według samego Apex Insight, czasami nawet o 50 procent.

Co ciekawe, Polska wcale nie jest globalnym liderem rynku paczkomatowego. Największą sieć automatów do paczek maja Chiny, zaś w Europie Niemcy, którzy nazbierali ich już 2750. Przypomnijmy na kanwie powyższych faktów, o tym, że trwa skup akcji spółek Inpost oraz Integer. Cena za akcje InPostu to skromne 9.5zł, zaś w przypadku Integera inwestor oferuje 41.10zł. To daje wycenę InPostu na poziomie 109 milionów, zaś Integera na poziomie 319 miliona.

Skupującym jest amerykański fundusz inwestycyjny Advent International, który porozumiał się z prezesem Brzoską w kwestii dalszego kierowania przez niego całym przedsięwzięciem, ale już bez jakiegokolwiek pakietu akcji. Amerykanie zdecydowali się na kupno 100% akcji.

Zostaw odpowiedź