fbpx

Raport: wyłącznie z handlu internetowego w Polsce raczej nie wyżyjesz

Czy wiecie, że w Polsce tylko co piąty sklep internetowy dożywa 5 lat, ale wtedy już nie utrzymuje się głównie z e-commerce?

Tak szokujące dane przedstawia najnowszy raportu Shopera. Co prawda trudno mówić do końca o reprezentatywności badania – ankieta internetowa wypełniona przez 470 sklepów korzystających z platformy Shoper. Odpowiedzi były zbierane w styczniu 2017. Nie otrzymaliśmy także szczegółowych informacji o sposobie doboru próby. To wszystko sprawia, że należy do badania podchodzić z należytą ostrożnością traktując jego wyniki jedynie jako sygnały potencjalnych zjawisk i fundament do dalszych starannych metodologicznie badań. Po tym zastrzeżeniu przejdźmy do szczegółów badania, a właściwie, jednego pytania.

shoper1

Jak widać na powyższym wykresie sprzedaż z Internetu jest głównym źródłem przychodu tylko dla sklepów, które są początkujące. To wskazuje na zdrową ścieżkę rozwoju polskich e-biznesmenów, którzy po zgromadzeniu pierwszego kapitału otwierają punkty odbioru osobistego, a następnie przekształcają go w dobrze zlokalizowany sklep stacjonarny, co pozwala uniezależnić się od przychodów z e-commerce. Inną możliwą opcją jest też wejście na ścieżkę współpracy B2B np. w formie usług uzupełniających ofertę asortymentu produktów specjalistycznych. Nie można też zapominać o firmach, które od wielu lat prowadziły sprzedaż offline i weszły w e-commerce. Spojrzenie na dane z tej strony pozwala stwierdzić, że firmy tego typu także mogły odnieść sukces w handlu internetowym i po prostu zdywersyfikowały swoje przychody. Na ten moment badanie zostało zrobione zbyt płytko, aby jednoznacznie stwierdzić, z której grupy sklepy „wpadły” do próby badawczej.

Co to oznacza najogólniej? Wielokanałowa sprzedaż ma się lepiej niż kiedykolwiek dotychczas. Sprzedaż internetowa nie pożarła sprzedaży stacjonarnej, kanały przenikają się wzajemnie premiując tych, którzy najlepiej przeczytają swoich klientów i ułatwią im dostęp do zakupów w tej czy innej formie.

Zostaw odpowiedź