fbpx

Reklama kontekstowa w Polsce AD 2013

Siec adKontekst opublikowała wyniki badania dotyczącego rynku reklamy kontekstowej w Polsce w ubiegłym roku. Z przedstawionego raportu wynika, że w zeszłym roku ten segment reklamy urósł o 4,5% i osiągnął wartość ponad 216 mln zł.

Reklama kontekstowa obejmuje 8,9% budżetów reklamowych w polskim
internecie. Tym samym polski rynek reklamy kontekstowej w 2013 roku był wart prawie 216,5 mln złotych, czyli o 4,5% więcej niż w 2012 roku.

Marketerzy dostrzegają różnorodność formatów reklamowych dostępnych w sieciach kontekstowych. Wiąże się to z coraz większym udziałem display’u w kampaniach realizowanych przez agencje i domy mediowe. Kolejny rok z rzędu najpopularniejszą formą pozostaje graficzna reklama statyczna, wykorzystywana przez ponad 80% uczestników naszego badania.

W siłę rośnie retargeting, który był chętnie wykorzystywany również w poprzednich latach. W roku 2013 był wykorzystywany w 38% kampanii prowadzonych w sieciach kontekstowych (w roku 2012 – 23%). Ponad 80% ankietowanych planuje używać retargetingu. Ankietowani wskazując zalety tej metody, zwrócili uwagę zwłaszcza na dwie cechy: łatwość precyzyjnego kierowania przekazu reklamowego oraz możliwość podjęcia ponownej komunikacji wpływającej na decyzje zakupowe.

Nie da się ukryć, że dla coraz większej liczby osób zawodowo związanych z rynkiem reklamy, coraz większego znaczenia nabiera content marketing. W 2013 roku 11% ankietowanych włączyło do swych działań emisję linków content marketingowych. Co ciekawe, niemal połowa mediaplanerów deklaruje, że content marketing będzie ich priorytetem w 2014 roku.

W 2013 roku wydatki na reklamę w sieciach kontekstowych
stanowiły 25,3% budżetów SEM. Polski rynek reklamy kontekstowej
jest zatem wart około 216,5 mln złotych, czyli o 4,5% więcej niż
w 2012 roku.

Zmienia się sposób postrzegania reklamy kontekstowej – jej klasyfikacja nie jest już tak oczywista. 30% respondentów, czyli o 8% mniej w porównaniu do 2012 roku, jest skłonnych traktować reklamę kontekstową jako czysty SEM. Z kolei 50% ankietowanych klasyfikuje reklamę kontekstową jako SEM lub display, w zależności od użytych
formatów reklamowych. Wynika to w dużej mierze z różnorodności typów kreacji reklamowych dostępnych w sieciach kontekstowych i coraz większego udziału reklamy graficznej w kampaniach realizowanych przez agencje i domy mediowe.

Zostaw odpowiedź