fbpx

Responsive Web Design działa zbyt wolno!

O tym, że technologia Responsive Web Design posiada równie wiele zalet co i wad wspominamy od dość dawna powołując się przy tym na liczne badania i case study z całego świata. Teraz pora na garść kolejnych złych informacji.

Czas ładowania stron RWD na smartfonach jest drastycznie długi.

 

Trilibis, firma, która zajmuje się budowaniem stron mobilnych przeprowadziła dość druzgocące badanie stron RWD, które należą do największych marek na świecie np. Starbucks, czy Engadge, Boldand Noble. Okazuje się, że aż 69% z nich ładuje się dłużej niż 4 sekundy.

 

 

A to oznacza, że jeśli dodamy do owych minimum 4 sekund zapchane łącze mobilne, przeładowany aplikacjami telefon i słabszą przeglądarkę to z powodzeniem czas ładowania strony może zamknąć się i w 10 sekundach. Co gorsza, blisko co trzecia strona mobilna ładowała się dłużej niż 8 sekund – takie strony właściwie mogłyby nie istnieć. Ich przydatność dla użytkownika, który zechce przeładować kilka podstron pod rząd, jest właściwie zerowa.

 

Największym problemem według Trilibis jest waga zdjęć, niedostosowana do możliwości przesyłowych sieci mobilnych oraz przeglądarek zainstalowanych w smartfonach. Jak widać, obrazki zajmują więcej niż połowę całkowitego czasu ładowania strony.

 

 

Co w takim razie możemy zrobić, jeśli dysponujemy stroną RWD o ślimaczym tempie ładowania? Optymalizować rzecz jasna. Wystarczy zrobić porządek z wielkością obrazków ładowanych dla strony w wersji smartfonowej i czas startowania może spaść nawet o połowę.

 


Zostaw odpowiedź