fbpx
allegro-logo

Reuters: Allegro warte 3 miliardy euro, Alibaba i eBay gotowe zapłacić

Jak donosi Reuters w swojej depeszy „na wyłączność”, zbliżamy się do momentu, w którym Naspersowi uda się w końcu pozbyć Grupy Allegro.

Trzecią firmą, która stara się o kupno Grupy Allegro jest CVC Capital Partners, funduszy typu private equity, założony w 1981 roku w Luksemburgu. Najbardziej znaną inwestycją CVC Capital Partners jest Formula One Group, grupa założona w celu globalnej promocji królowej motosportów – Formuły Pierwszej. Przewodzi jej Bernie Ecclestone, jeden z najbardziej kontrowersyjnych i długowiecznych multimiliarderów związanych ze sportem. Co jeszcze ciekawsze, CVC Capital Partners w ubiegłym roku zainwestowała w PKP Energetyka! Tyle w kwestii najmniej znanego gracza zainteresowanego kupnem Grupy Allegro.

Jak twierdzi Reuters, Grupa Allegro jest w tej chwili wyceniona na 2 do 3 miliardów euro i trzeba przyznać, że jest to mało precyzyjna informacja, jak na ogłaszanie tak ważnych informacji – przynajmniej z punktu widzenia polskiego rynku handlu internetowego. Co niemniej zaskakujące, wśród kupców wymieniany jest także właściciel Grupy WP.pl, czyli Innova Capital oraz właściciel Grupy Onet.pl, sławny Ringier Axel Springer.

Z punktu widzenia polskiego konsumenta najlepszym wyborem byłaby Alibaba, która z pewnością dużo szerzej otworzyłaby Polakom dostęp do chińskiego rynku z ultra tanimi produktami, a jak wiadomo, Polacy kochają najniższe ceny. Jednocześnie polskie sklepy internetowe miałyby najpewniej poważny problem z konkurowaniem z chińskimi. Z pewnością część polskich producentów mogłaby zbić kapitał na lepszym dostępie do rynku chińskiego.

Z pewnością polskie sklepy internetowe mogłyby w większym stopniu skorzystać na przejęciu Allegro przez eBay’a, który dba o swoich sprzedawców, stosuje politykę niezwykle korzystnych prowizji sprzedażowych, a jednocześnie zapewnia dostęp do wysokorozwiniętych rynków zachodnich. Tutaj jednak raczej konsumenci z naszego kraju nie odczują dodatkowych korzyści.

Zostaw odpowiedź