fbpx
amazon go

Reuters: Amazon otworzy sklepy spożywcze w Niemczech!

Amazon coraz wyraźniej zmienia strategię swojego rozwoju i na poważnie przymierza się do wejścia w tradycyjny handel także na kontynentalnej Europie.

Model ekonomiczny Amazona zakłada ciągły rozwój kosztem zysku, który jest wciąż reinwestowany w rosnące w nieskończoność obroty. Tak przynajmniej było przez ostatnie dwie dekady, kiedy to Amazon wyhodował wiele odnóg swojego interesu. Ale główna działalność nadal, czyli handel nadal jest praktycznie pozbawiona zysków, które wciąż finansują pozyskiwanie nowych klientów.

W ostatnich kwartałach obroty Amazona z handlu internetowego notują coraz słabszą dynamikę. Wiele wskazuje na to, że firma wyczerpuje powoli swoją rudę największego wzrostu. A tym samym rozgląda się za nowymi źródłami finansowania swojej działalności. Jedną z opcji są naziemne sklepy spożywcze – czy to w formie bezobsługowej jak AmazonGO czy też w formie klasycznych hipermarketów.

Dodatkowo, największy w USA konkurent Amazona, czyli Walmart jest już trzecim największym podmiotem e-commerce na tamtejszym rynku. Zaś Amazon posiada co prawda sieć sklepów Whole Foods, ale stanowi ona skromny ułamek sprzedaży spożywki w Stanach. Oznacza to, że pozycja Amazona względem Walmartu słabnie.

Plan otwarcia sklepów spożywczych w Niemczech układa się w logiczną całość, gdy spojrzymy na zapowiedzi związane z rynkiem amerykańskim. Jak donosił w listopadzie CNBC Amazon przybiera się do otwarcia klasycznego sklepu spożywczego, który będzie zlokalizowany w niedalekim sąsiedztwie Los Angeles. Planowana data startu to 2020 rok, a sklep nie powstanie ani pod auspicjami GO, czyli zautomatyzowanego sklepu bez kas, ani też Whole Foods, czyli sklepu z nieco zdrowszą żywnością.

Co więcej, nie będzie to pojedynczy test, ale cała sieć naziemnych placówek, która będzie ciągnąć się od Los Angeles przez Chicago aż do Philadelphii. Kolejne lokalizacje mają powstać w: Nowym Jorku, New Jersey i Connecticut.  Z tego wniosek, że Jeff Bezos planuje ogólnokrajową sieć zdolną do równania się potencjałem nawet ze wspominanym wcześniej Walmartem.

Zostaw odpowiedź