fbpx
google-doodle

Reuters: Google wyprowadził z Europy 20 miliardów euro na Bermudy

Reuters dotarł do interesujących dokumentów, które obrazują skalę matactw podatkowych wyszukiwarkowego giganta.

Według Reutersa, tylko w samym 2017 roku mowa o kwocie minimum 20 miliardów euro, czyli 23 miliardów dolarów. I nie jest to jednorazowy wyskok amerykańskiego koncernu internetowego. Rok wcześniej Amerykanie upłynnili 16 miliardów euro w podobny sposób. To znaczy korzystając z tej samej metody. Na czym owa metoda polega?

Wszystko zaczyna się w momencie przekazania miliardów na konta holenderskiej spółki wydmuszki. Ta następnie transferuje środki poza strefę euro – prosto do raju podatkowego na Bermudach, gdzie firma ma swoją filię. Transfer odbywa się na podstawie praw autorskich do wykorzystywania znaków towarowych.

Co mają z tego Holendrzy? Ochłapy. Google zostawił w ich kraju podatki w kwocie 13,6 miliona euro.

Co więcej, najpewniej jest to tylko jedna z dróg wyprowadzania pieniędzy z europejskich filii Google’a. Jedna z nich zostanie niedługo odcięta, ponieważ Irlandia postanowiła pod presja Komisji Europejskiej zakończyć okres wyjątkowych ulg podatkowych, którymi objęte było Google.

Wspominaliśmy już, że Francja nie będzie oglądać się na decyzją całej Wspólnoty co do opodatkowania uciekinierów do rajów podatkowych.

Francuzi są zdeterminowani, aby odzyskać każdego eurocenta, który został niesłusznie schowany do kieszeni właścicieli miedzy innymi Amazona, Google, Apple czy Facebooka. Walka o odzyskanie należnych podatków od amerykańskich techno-gigantów trwa od dawna.

Francja zapowiedziała, że wdraża na terenie Republiki własną wersję podatku. 3 procentowa danina od obrotów ma zapewnić wpływy na poziomie 0,5 miliarda euro, co wydaje się być i tak kwotą niezwykle skromną, jak na zawrotne obroty amerykańskich technokoncernów w Europie.

Zostaw odpowiedź