fbpx

Rodzi się krajowy standard mobilnych płatności

Z Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) dochodzą ważne informacje dla całego polskiego sektora e-commerce. Instytucja poinformowała o podpisaniu umowy o współpracy w zakresie obsługi płatności mobilnych z spółką Polski Standard Płatności (PSP).

O powstaniu spółki Polski Standard Płatności informowałem pod koniec ubiegłego roku w tym miejscu. Przypomnę, że została ona powołana do życia przez sojusz sześciu, operujących w naszym kraju banków – Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku oraz PKO BP. Ten ostatni jest liderem tego przedsięwzięcia.

Jak informuje KIR, podpisanie umowy z Polskim Standardem Płatności jest konsekwencją porozumienia zawartego przez sześć banków, które z inicjatywy PKO Banku Polskiego rozpoczęły współpracę nad budową jednolitego standardu płatności mobilnych oraz KIR S.A. Zgodnie z założeniami porozumienia KIR S.A. zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia, a docelowo będzie realizowała pełną obsługę operacyjną systemu płatności mobilnych.

Jak informuje tvn24bis.pl, porozumienie zawarte z KIR pozwoliło spółce PSP wystąpić o zgodę NBP na prowadzenie krajowego systemu płatniczego. Jak zawsze w tego typu inicjatywach o ich powodzeniu decyduje osiągniecie tzw. masy krytycznej. W tym przypadku wyraża się ona w liczbie banków, które chcą przystąpić do sojuszu. Wygląda na to, że opisywane przedsięwzięcie zyskuje coraz większe szanse na powodzenie, bowiem chcą do niego dołączyć: Eurobank, BNP Paribas, Credit Ągricole oraz Idea Bank, a także Dotpay, PayTel i Comp Centrum Innowacji.

Jest bardzo prawdopodobne, że do koalicji tworzącej standard płatniczy dołączy też First Data – agent dysponujący największą liczbą terminali płatniczych oraz obsługujący karty kilku banków (m.in. Raiffeisen, Deutsche Bank, Toyota Bank) – to łącznie 5 mln z 35 mln wydanych kart.

Wśród banków, wspierających budowę nowego standardu zabraknie jednego z największych graczy – Pekao, który rozwija własny system płatności Peopay.

Zostaw odpowiedź