fbpx

Rynek pracy 2015 – łaskawy dla specjalistów i Pracuj.pl

Pracuj.pl, największy polski portal rekrutacyjny właśnie opublikował raport o polskim rynku pracy, oparty o swoje wewnętrzne dane. Stąd też warto na początku uczynić zastrzeżenie, że nie są to dane reprezentatywne dla całego rynku pracy. Przy czym można je postrzegać jako reprezentatywne dla internetowej odnogi rynku pracy w Polsce

Czy był to udany rok dla specjalistów? Raczej tak. Czy był to udany rok dla Pracuj.pl? Z pewnością!

 

W 2015 roku Pracuj.pl odnotował ponad 12 procentowy wzrost liczby opublikowanych ogłoszeń, co jest rekordem w historii portalu (434 803 do 386 520 ofert pracy). Z pewnością jest to dowód na rosnące zainteresowanie portalem oraz możliwością nadawania ogłoszeń o pracę w sieci. Czy jest to dowód na to, że cieszymy się najzdrowszym społecznie rynkiem pracownika?

 

Z pewnością jest to mocna przesłanka, że pewne segmenty rynku pracy mogą tak właśnie wyglądać. Szczególnie gdy dodamy do tego ogólnopolskie statystyki stopy bezrobocia, która spadła w ubiegłym roku do poziomu mniejszego niż 10 procent.

 

Zerknijmy w szczegółowe statystyki Pracuj.pl wg poszczególnych fragmentów rynku pracy specjalistów w Polsce:

  • 434 803 ofert pracy na portalu Pracuj.pl w 2015 roku
  • 12,49% wzrost liczby ofert pracy w porównaniu z rokiem 2014
  • 14,8% wzrost liczby ofert pracy z branży budownictwo i nieruchomości
  • 12,5% wzrost liczby ofert pracy z branży przemysł lekki
  • 23,1% wzrost liczby ofert pracy dla specjalistów budownictwa
  • 22,3% wzrost liczby ofert pracy dla specjalistów produkcji
  • Największy przyrost zapotrzebowania na pracowników z firm zatrudniających od 51 do 250 pracowników (średnie przedsiębiorstwa).

 

Jak widać, najwięcej ofert wyprodukowała branża handlu i sprzedaży, zaś niewiele mniej bankowość, finanse i ubezpieczenia wciąż głodne przedstawicieli i agentów. Na podobnym poziomie ilościowym zatrzymały się: przemysł ciężki, telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz budownictwo i nieruchomości. Najszybciej rosły: budownictwo, przemysł lekki, transport i logistyka oraz przemysł ciężki.

 

s-419-x

 

s-478-x

 

s-640-x

 

Jaki z tego wniosek? Przede wszystkim nie widać już wielkich wzrostów w sektorze IT. Wygląda na to, że informatycy o dowolnej specjalności nie są już najczęściej poszukiwanymi pracownikami na rynku. Jest to sytuacja zdrowa bo świadczy o zmianach strukturalnych, a więc dopasowywaniu się do siebie podaży i popytu.

 

Komentarz Przemysława Gacka, prezesa Zarządu Grupy Pracuj S.A.:

Wzrost liczby publikowanych na Pracuj.pl ofert pracy o ponad 12% w stosunku do 2014 roku potwierdza ożywienie na rynku pracy. Co równie cieszy, to wyjątkowo niska stopa bezrobocia, która po raz pierwszy od 14 lat spadła poniżej 10%. Pracodawcy zatrudniają coraz chętniej, a dane napływające z konkretnych branż pokazują, że praktycznie wszyscy mają powody do zadowolenia. Na tym tle mocno wyróżnia się branża budownictwo i nieruchomości, która jeszcze w poprzednim roku dźwigała się z kryzysu.

 

Popyt na pracowników tej specjalizacji wzrósł w sposób rekordowy. Z kolei stały i stabilny wzrost w polskim sektorze przemysłowym, który potwierdza wskaźnik PMI, przekłada się na duży wzrost zapotrzebowania na pracowników produkcji. Malejące ceny ropy cieszą kierowców oraz właścicieli firm transportowych. Specjaliści ds. logistyki znaleźli się na trzecim miejscu pod względem pracowników, na których najbardziej wzrosło zapotrzebowanie w 2015 r. Pracodawcy poszukują także stale specjalistów od handlu i sprzedaży oraz obsługi klienta. Nie maleje także zapotrzebowanie na specjalistów IT oraz inżynierów. Wielkimi wygranymi rynku pracy są specjaliści ds. HR. Już trzeci rok z rzędu zapotrzebowanie na nich systematycznie rośnie. To też dobry sygnał dla rynku pracy, bo zatrudnianie tych ekspertów z reguły zwiastuje kolejne rekrutacje.

 

Kolejny dobry rok na rynku pracy pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. W pewnych obszarach możemy już mówić o rynku pracownika, np. wśród specjalistów IT oraz niektórych inżynierów. Polepszająca się sytuacja na rynku pracy będzie mieć wpływ także na sposób rekrutacji pracowników. Firmy większą uwagę będą przykładały do przyjaznej rekrutacji czyli zarządzania całym obszarem budowania pozytywnych relacji z kandydatami. Ponadto będzie rosła rola wykorzystania systemów do zarządzania kandydatami. Malejące bezrobocie i rosnące zapotrzebowania na pracowników sprawi, że pracodawcy z uwagą zaczną przyglądać się także kandydatom 50+, doceniając ich doświadczenie i kompetencje.

 

Zostaw odpowiedź