fbpx

Rynek pracy: specjaliści rozchwytywani, marketingowcy w cenie

Jak donosi portal Pracuj.pl w pierwszym kwartale aktualnego roku opublikował on 103 715 ofert pracy, co oznacza wzrost o 14%, w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami ubiegłego roku. Co więcej Pracuj.pl zanotował także wzrost rok do roku – o 5,5 procenta, co jest wzrostem już zauważalnym nie tylko na papierze.

Najlepiej jak zwykle wiodło się specjalistom, szczególnie tym, którzy zajmują się marketingiem, ale nie tylko.

 

 

Wśród branż poszukujących wyróżniono trzy, które są wiecznie nienasycone ze względu na trudny charakter pracy, niskie wynagrodzenie lub duże wymagania względem wykształcenia lub umiejętności. Są to: handel i sprzedaż (+13%), bankowość, finanse, ubezpieczenia (wzrost o 10%) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (+4.7%). Nietrudno dopasować wcześniej wymienione cechy do poszczególnych branż. Tym razem rozdzielił je przemysł ciężki, który kwartał do kwartał opublikował aż o 19% więcej ogłoszeń o pracę (tym samym ilościowo przeskoczył nawet IT.

 

Jeśli zerkniemy w statystyki poszukiwanych specjalistów, kwartał do kwartału, to rekordzistą we wzrostach jest marketing – aż o 25.7 procenta. Inne znaczące wzrosty to:

  • inżynieria +18.9%
  • budownictwo +18.3%
  • produkcja +14.4%
  • HR/zasoby ludzkie +13.2%
  • logistyka +11.1%

 

A to wskazuje, że w Polsce wzrost gospodarczy ma się dobrze, ponieważ wciąż bazujemy na klasycznej gospodarce przemysłowej, która to z kolei opiera się na produkcji i budownictwie. Z kolei o tym, że bezrobocie będzie spadać świadczy fakt, że największa dynamika zatrudnienia występuje w firmach, które stanowią przytłaczającą większość pracodawców w Polsce – czyli w zakładach pracy małych oraz średnich (wzrost aż o 15.5 procenta). Ponadto, warto podkreślić dobre wyniki HR-u, co jasno sugeruje, że za wzrostami w działach zasobów ludzkich będą rosły same zasoby ludzkie.

 

 

W kwestii geografii nie ma większych zmian od wielu lat. Liderem wśród województw jest mazowieckie, które poszukuje do pracy dwa razy więcej osób niż drugie w zestawieniu dolnośląskie. Następne były: województwo małopolskie – 9 786 ofert (9,4% udział w ogólnej liczbie ogłoszeń z całego kwartału.), województwo wielkopolskie (9 308 ofert) oraz śląskie (9 055 ofert).

 

 

Wybrane fragmenty komentarza Przemysława Gacka, prezesa zarządu Grupy Pracuj S.A.:

Ożywienie na rynku pracy potwierdzają również najnowsze dane Eurostatu, które pokazują najniższy poziom bezrobocia od maja 2012 roku. Co ważne, poziom bezrobocia w Polsce jest niższy niż w całej Unii Europejskiej. Ożywienie gospodarcze zaczyna powodować, że w wybranych obszarach pracodawcy zaczynają mieć problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Coraz trudniej zrekrutować pracowników do działów IT, inżynierów czy doświadczonych handlowców. Na znaczeniu będzie zyskiwać zatem to, jaką opinię ma dana firma jako pracodawca. Coraz większą wagę firmy powinny przykładać również do odpowiedzialnej rekrutacji, ponieważ doświadczenie, jakie kandydaci wynoszą z procesu rekrutacji, może mieć bardzo duży wpływ na postrzeganie firmy. Rosnące zainteresowanie przedsiębiorców dołączeniem do naszej Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji pokazuje, że coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tych nowych wyzwań.

 

 

coraz_wiecej_pracy_dla_specjalistow

Zostaw odpowiedź