fbpx

Rynek video online w Polsce – raport IAB Polska

Jak donosi raport IAB Polska pod tytułem „Konsumpcja treści online a marketing” „oglądanie materiałów video to najważniejsza, obok wyszukiwania i korzystania z serwisów społecznościowych aktywność polskich internautów”.

Pozostaje więc dopytać: jak Polacy oglądają i co handel internetowy może z tego mieć?

 

 

Zacznijmy od liczby użytkowników serwisów video i VOD w roku ubiegłym. Tych drugich było prawie 10 milionów, zaś tych pierwszych blisko 20 milionów. Innymi słowy, cały polski Internet ogląda video w sieci. Przy czym cały jest uproszczeniem, bo aktualnie zasięg portali video i VOD szacowany jest na ok 82-83 procent.

 

serwisy-video2

 

Co ciekawsze, udział YouTube w całości rośnie w zastraszającym tempie. W 2010 roku blisko połowa ruchu była generowana przez inne portale, teraz jest to mniej niż 25 procent.

 

serwisy-video1

 

Tutaj przechodzimy do części – co może mieć z tego handel internetowy. Otóż e-commerce może co najmniej:

  • produkować materiały do zamieszczenia na swój kanał
  • zamieszczać reklamy promujące materiały zamieszczone na kanale
  • zamieszczać reklamy promujące witrynę lub produkty

 

Aby zorientować się, gdzie najlepiej produkować oraz o czym mówić można zapoznać się z poniższym wykresem. Jak widać, poradniki i wszystko co związane ze stylem życia cieszy się dużym wzięciem, stąd jest dobrą tematyką do produkcji materiałów.

 
serwisy-video3

O tym, że marki chętnie nie tylko kręcą filmy ale także kupują na YouTube reklamy, najlepiej można przeczytać w statystykach dynamiki reklamy video online. Jak widać poniżej nie spada ona do wyników dwucyfrowych, a potrafi sięgnąć nawet 33 procent rocznie!

 

serwisy-video4

Zostaw odpowiedź