fbpx

Rzeczpospolita: Allegro chce uszczelnić VAT na przesyłki z Chin

Według informacji uzyskanych przez Rzeczpospolitą Allegro lobbuje w rządzie za zmianą przepisów, która ma na celu uszczelnienie drobnego e-handlu z Chinami.

Nie od dziś wiadomo, że Aliexpress powoli wyrasta na drugą siłę e-commerce w Polsce. Potwierdzają to zarówno rankingi popularności stron www, jak i spontaniczna rozpoznawalność sklepów internetowych wśród polskich konsumentów. Dodajmy, że Polacy kupujący na Aliexpress, podobnie jak reszta Europejczyków, nie kwapią się do płacenia VATu i cła w swojej ojczyźnie. Z premedytacją wręcz wybierają przesyłki, które omijają przepisy celne.

Stąd Allegro i polski rząd mają wspólny interes w ukróceniu biznesu Aliexpressu w Polsce na dotychczasowych zasadach. Przynajmniej taki jest zdanie władz Allegro, które intensywnie próbują zainteresować projektem swojej ustawy kolejne ministerstwa odpowiedzialne za handel elektroniczny lub pobór podatków w Polsce.

Dodatkowy problem to fakt, że podobnie jak w przypadku innych krajów, także Allego chce aby to Poczta Polska została zobligowana do naliczania opłat celnych i administracyjnych. A to z kolei stawia w kiepskiej sytuacji samą Pocztę, która musi zatrzymywać na granicy przesyłki nadawane przez ich partnerów biznesowych, z którymi podpisano wcześniej lukratywne kontrakty.

Wchodząc w szczegóły legislacji zaproponowanej przez Allegro.pl trzeba stwierdzić, że przepisy miałyby szalenie restrykcyjny charakter. Otóż każda przesyłka o grubości większej niż 2 centymetry miałaby być skierowana do oclenia. A to oznacza ogrom pracy i problemów dla pocztowców. Co więcej, olbrzymia część przesyłek może okazać się kompletnie nieopłacalna pod kątem włożonej pracy w oclenie – wszak zamówienia na Aliexpress opiewają zazwyczaj na kwoty oscylujące w granicach kilku, kilkunastu dolarów.

W czyim więc ostatecznie imieniu Allegro.pl występuje? W swoim, czy jak twierdzi w imieniu polskich przedsiębiorców uciskanych przez Chińczyków? W tym wypadku wydaje się, że interes obu stron jest jednakowy i nie ma co się doszukiwać podwójnego dna. W wielu przypadkach polscy przedsiębiorcy słusznie utyskiwali na Allegro, ale dzisiaj powinni je zwyczajnie poprzeć.

1 komentarz

  1. jola 18-09-2018

Zostaw odpowiedź