fbpx
uokik

Rzeczpospolita: Allegro spotka dotkliwa wielomilionowa kara

Wypowiedzi Prezesa UOKiK dla Rzeczpospolitej sugerują, że urząd nie będzie patyczkował się gigantem polskiego e-commerce.

Pod tytułem „UOKiK uderzy w Allegro” Rzeczpospolita sugeruje, że niedługo Allegro może spodziewać się wielomilionowej, dochodzącej nawet do 10 procent obrotów kary za „faworyzowanie swojego sklepu kosztem innych sprzedawców”. W ujawnionym przez portal rp.pl fragmencie rozmowy z Markiem Niechciałem, prezesem UOKiK pada ze ust prezesa poniższe, wiele mówiące zdanie:

– Należy się spodziewać decyzji, która będzie dla rynku i milionów użytkowników Allegro ważnym komunikatem.

Ponadto stwierdza, że urząd jest intensywnie bombardowany kolejnymi donosami ze strony przedsiębiorców, którzy dopiero dowiedzieli się o prowadzonym postępowaniu. Większość mediów odczytała to jednoznacznie – Allegro spotka kara i to bardzo dotkliwa. Czy tak będzie, nie wiadomo, co więcej, można w to poważnie powątpiewać.

Wydaje się, że szybka decyzja ze strony UOKiK wcale nie wróży ukarania Allegro.pl lub będzie to kara nałożona w sposób mało rzetelny. Biorąc pod uwagę skalę działania portalu oraz liczne doniesienia ze strony wielu niezadowolonych sprzedawców, którzy nawet założyli na Facebooku profil anty-allegro, tempo działania UOKiK wydaje się być bardzo duże i nie do końca odpowiada powadze sytuacji. Rynek e-commerce potrzebuje stabilności, a buńczuczne wypowiedzi głowy jednego z najważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorców urzędów w Polsce, przed oficjalnym zakończeniem śledztwa nie są nie mogą być dobrze odbierane. Jeśli Allegro.pl faworyzowało swój sklep kosztem innych przedsiębiorców i są na to niezbite dowody, to wszystkim nam z pewnością zależy, aby sprawa była poprowadzona z najwyższej klasy profesjonalizmem.

Tutaj można przeczytać więcej wypowiedzi prezesa UOKiK:

http://www.rp.pl/Handel/310089929-UOKiK-uderzy-w-Allegro.html

1 komentarz

  1. dawid 10-10-2017

Zostaw odpowiedź