fbpx
uokik

Sąd UOKiK do Allegro.pl: macie być transparentni, koniec kropka

Ponad 3 lata Allegro.pl walczyło z decyzją UOKiK. Urząd zarzucał Allegro.pl uznaniowe podejmowanie decyzji w sprawie kupujących.

Od lutego 2016 roku roku, kiedy to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał swoją decyzję dział prawny Allegro.pl rozpoczął sądową batalię o jej uchylenie. Jak stwierdzili urzędnicy Allegro.pl naruszało zbiorowe interesy konsumentów unikając jasnego regulaminu dotyczącego ostrzeżeń i blokowania kont kupujących.

Sytuacja niejasności w regulaminie dotyczyła ubiegania się sprzedających o zwrot prowizji, gdzie konsumenci byli karani za niewywiązanie się z zawartej umowy kupna sprzedaży. Problemem oczywiście były sporne sytuacje, których nie regulował dość jasno i szczegółowo regulamin portalu.

Po 3 latach sądowych rozpraw sąd przy UOKiK przychylił się decyzji urzędników argumentując, że portal powinien być transparentny do granic możliwości w relacjach z konsumentami. Teraz Allegro.pl będzie przez miesiąc informować na łamach własnego portalu o tym, że naruszyło prawo nieprecyzyjnie ustanawiając swój regulamin wewnętrzny.

Szczegółowa dokumentacja wyroku dostępna jest pod poniższym adresem:

https://decyzje.uokik.gov.pl/bp/wyroki.nsf/1/CD2E9D4E218F6DD7C12583A1004C8C61?editDocument&act=Wyrok

 

O sporach między UOKiK i Allegro pisaliśmy już tutaj

– Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dysponuje szeregiem środków pozwalających na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie niedozwolonych praktyk. Do jednych z najskuteczniejszych należy możliwość przeprowadzenia przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy.

UOKiK: trwa przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro

2 komentarze

  1. Mieczysław 09-05-2019
  2. Procredito 09-05-2019

Zostaw odpowiedź