fbpx

Samsung kopiował telefony Apple. Zapłacimy wszyscy.

“Nie ma darmowych obiadów” powiadał Milton Friedman i tą maksymą należy podsumować niebywały sukces Samsunga na rynku smartfonów. Sąd stanu Kalifornia uznał, że telefony Galaxy były w wielu aspektach zbyt wiernymi kopiami iPhonów i iPadów.

PRowcy Samsunga pozwolili sobie na stwierdzenie, że chociaż wyrok sądu jest zwycięstwem Apple’a, to przegraną konsumentów – z powodu ograniczenia innowacyjności firmy Samsung. Trudno orzec o jaką innowacyjność Samsungowie chodzi – poza zdolnością do innowacyjnego kopiowania.

Jest też druga strona tej “patentowej wojny”. Apple zyskał potężny oręż w walce z Androidem, który to w sposób wyraźny powiela applowski interfejs. Samsung dołożył do tego identyczny design i tego było za wiele. Po takim wyroku sądu wielu komentatorów zapowiada, że Google oraz producenci telefonów z Androidem będą następni w kolejce na celowniku Apple.

A to oznacza, że jeśli odwołanie od wyroku Samsunga się nie uda ceny telefonów z Androidem pójdą mocno do góry. Powód jest prozaiczny – Apple będzie domagał się opłat licencyjnych za korzystanie z zastrzeżonych przezeń rozwiązań.

Jedynymi zwycięzcami całego zamieszania są Microsoft, Nokia oraz być może RIM – jeśli uda mu się wyjść na prostą.

Zostaw odpowiedź