fbpx

Jak się płaci na świecie w e-commerce i jak wypada na tym tle Polska?

Jak wygląda światowy rynek płatności w handlu internetowym? Zerknijmy w unikalne dane dostarczone przez WorldPay.

Dane pochodzą z raportu ONZ „UNCTAD B2C E-commerce Index 2017”, zaś źródłem jest Worldpay, przedsiębiorstwo, które zajmuje się elektronicznym procesowaniem płatności (firma założona już w 1989 roku!). Wynika z nich, że karty kredytowe i debetowe stanowią olbrzymią część płatności w światowym e-commerce – ponad 40 procent tego rynku dzieli między siebie kilka firm, których ilość można policzyć na palcach jednej dłoni.

1globalny-rynek-e-platnosci

Przelewy bankowe to tylko 10 procent całości, zaś pobrania (COD – cash on delivery) stanowią jeszcze mniej, bo 7 procent tortu. Potężną część rynku stanowią też elektroniczne portfele, takie jak na przykład PayPal (31 procent). Nie bez powodu należą też one do najpopularniejszych (41 procent) metod płatności w e-handlu międzynarodowym (kolejne w zestawieniu są karty kredytowe i klasyczne przelewy – odpowiednio 33 i 18 procent).

2globalny-rynek-e-platnosci

Worldpay pokusił się także o prognozę. Wynika z niej, że za 3 lata wyraźnie spadnie udział kart kredytowych i debetowych. Wzrośnie za to udział przelewów bankowych i innych metod płatności, w tym m-płatności, które de facto często są mikropłatnościami realizowanymi za pomocą telefonów komórkowych. Ta metoda płatności szturmem zdobywa rynki rozwijające się, w szczególności Afrykę i Amerykę Południową.

globalny-rynek-e-platnosci

Zostaw odpowiedź