fbpx

Skąpiec.pl: raport z rynku RTV i AGD

Przełom roku to czas podsumowań, dlatego z każdej strony nieprzerwanym ciągiem płyną raporty, rankingi i porównania. Tym razem pora na Skąpca i raport z rynku AGD i RTV.

RTV

Tutaj głównym punktem programu są telewizory – najlepiej w technologii LED lub plazma, a przy tym od Samsunga, LG lub Panasonica. Jeśli chodzi o minimalne wymagania to najlepiej aby telewizor był 40-calowy, miał odświeżanie min 100Hz oraz pracował w rozdzielczości Full HD (16:9).

 

W przypadku kin domowych także dominował niewyszukany sprzęt od Samsunga, co dziwi biorąc pod uwagę, że dla połowy badanych najważniejszy jest właśnie producent. O powodzeniu Samsunga (oraz LG) niewątpliwie decyduje cena – 40% respondentów uznało, że kwota 1500zł to maksimum jakie są skłonni przeznaczyć na kino domowe. Mało tego, życzyliby sobie w zamian system nagłośnienia 5.1 oraz odtwarzacz Blu-ray (75% wskazań). To niezwykle wygórowane wymagania przy tak skromnym budżecie.

 

 

Jeśli chodzi o sprzęt hi-fi w kategorii popularnych produktów pojawiły się marki o zdecydowanie szlachetniejszych konotacjach. W kategorii miniwież obok popularnego Philipsa także Sony i Yamaha. Jeśli chodzi o kryteria wyboru to dla 43% badanych najważniejsza jest marka producenta, zaś dla 1/3 ważne są obsługiwane źródła dźwięku. Najpopularniejszy przedział cenowy to 100-199zł, ale aż 40% użytkowników byłoby skłonnych wydać nawet 500zł.

 

AGD

Tutaj podobnie jak w przypadku rynku RTV bardzo istotny jest producent. Ale liczą się także inne czynniki np w przypadku lodówek wysokość, rodzaj i klasa energetyczna. Co ciekawe, zainteresowanie wzbudziły także parametry takie jak: kolor i szerokość. Kategorie lodówki wygrał Electrolux, a zaraz za nim 4 Samsungi…

 

W przypadku zmywarek podobnie jak i przy lodówkach najważniejszą rolę odgrywa nazwa producenta. Istotna jest jeszcze praktyczność, czyli szerokość i klasa energetyczna. Tę kategorię zdominował Bosch.

 

W przypadku kuchenek elektrycznych i gazowych ważne były trzy równoważne czynniki: producent, typ oraz płyta grzejna. Na polu kuchenek zaciętą bitwę stoczyły ze sobą: Mastercook i Amica.

 

Ponadto, w raporcie można odnaleźć informacje na temat: pralek, odkurzaczy i żelazek. Raport powstał na podstawie monitoringu zachowań użytkowników serwisu Skąpiec.pl.

http://www.skapiec.pl/raport/specjalny/raport_specjalny_rtv_agd_122012.pdf 

 

Zostaw odpowiedź