fbpx

Sklep internetowy – szansa czy zagrożenie?

Według różnych analiz i raportów mi.in. raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2011”, polski rynek e-commerce jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Badacze zgodnie przyznają, że ten rynek nie jest jeszcze w pełni odkryty i wykorzystany. Już teraz 70%* internautów deklaruje, że robi zakupy w sieci.

 Działalność internetowa otwiera ogromne możliwości w sprawniejszym reagowaniu na zainteresowania klientów i kontaktów z nimi. Aby przetrwać na tym dynamicznym i konkurencyjnym rynku, należy stale poszerzać swoją działalność, być na bieżąco z nowościami i wychodzić naprzeciw potrzebom klienta.

Nowy kanał sprzedaży bez obaw

W związku z prężnie rozwijającym się internetowym rynkiem, wiele tradycyjnych firm obawia się, że nowy kanał sprzedaży przejmie ich tradycyjnych klientów, bądź znacznie obniży wydajność przedsiębiorstwa. Nic bardziej mylnego! W dobie globalnej informacji internetowej nie wolno obawiać się możliwości internetu, lecz umiejętnie go wykorzystywać do polepszenia wyników sprzedaży swojej firmy. Jest to również sposobność na zwiększenie grona nabywców naszych usług, na skutek usprawnienia naszej oferty. Dzięki elastyczności i możliwości błyskawicznego zamieszczania informacji na stronach internetowych, oferta jest zawsze aktualna i powszechnie dostępna.

Szansa na nowych klientów

Mimo powszechności internetu i coraz większego zasięgu sklepów internetowych, niektórzy posiadają jeszcze obawy robienia zakupów przez internet. Chociaż coraz więcej z nich chętnie korzysta z tego narzędzia, aby zaoszczędzić czas przy pozyskiwaniu informacji oraz opinii na temat poszukiwanych produktów. Fakt ten ma dla firm bardzo duże znacznie w opłacalności poszerzenia swojej działalności o sprzedaż internetową, gdyż 75%* polskich internautów przyznało, że uważa portale społecznościowe za doskonałe miejsce do promowania towarów. Dobrze ilustruje to efekt zwany ROPO, czyli w rozwinięciu Research Online – Purchase Offline. Polega on na tym, że klient wyszukuje w internecie interesujące go produkty, porównuje ceny w różnych e-sklepach, czyta komentarze internautów, decyduje się na zakup, którego następnie dokonuje w strefie offline, czyli w sklepie tradycyjnym.

 

Stąd jeszcze tylko krok do robienia zakupów wyłącznie online, wystarczy jedynie zachęcić klientów, aby mieli zaufanie do firmy oraz gwarancję bezpieczeństwa dokonywanych zakupów w sieci. Dlatego sklep internetowy zwiększa możliwość na pozyskanie nowych klientów, zarówno takich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-commerce, jak i stałych użytkowników tego typu kanału sprzedaży.

 

Większy zysk przy mniejszych kosztach

Jedną z większych korzyści e-commerce jest oszczędność, co znacznie wpływa na obniżenie kosztów prowadzenia firmy. Przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby pracowników, ograniczeniu pomieszczeń i magazynów, możliwa jest wydajniejsza sprzedaż i obsłużenie większej ilości klientów. Obsługa klienta staje się sprawniejsza i dostępniejsza (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku), co przekłada się na większe zadowolenie konsumentów.

E-commerce to ogromna szansa dla handlu tradycyjnego, by stał się atrakcyjniejszy na niekonwencjonalnym rynku.

*dane pochodzą z gemius.pl


Autorem artykułu jest Agata Nowak Quality Expert w firmie Fast White Cat S.A.


Zostaw odpowiedź