fbpx

Skoro globalna gospodarka to pora na globalne podatki, mówi Francja.

Takie pomysłu jeszcze nie było. Francuzi poirytowani kolejnymi unikami podatkowymi potęg nowej gospodarki internetowej chcą zmusić gigantów z Ameryki do uczciwego płacenia podatków.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna wielka czwórka (Google, Apple, Amazon i Facebook) odprowadzają rocznie we Francji około 4 miliony euro podczas, gdy generują obroty na poziomie około 2.5 miliarda euro.

 

Francuzi wzięli kalkulatory w dłonie i wyliczyli, że aktualnie wpłacane do paryskiego budżetu 4 miliony euro podatków od amerykańskich gigantów internetu to za mało o jakieś 496 milionów euro. Jak Francuzi chcieliby zmienić reguły gry opodatkowania wielkiej czwórki?

 

” Dotychczas płacą oni podatek w tym kraju, gdzie zarejestrowana została ich europejska siedziba. Paryż chce doprowadzić do zmiany tej zasady i proponuje, by zebrane od amerykańskich koncernów podatki były dzielone pomiędzy kraje UE w proporcji do zysków osiągniętych przez koncerny w poszczególnych państwach”.

Wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna.

 

Wiele wskazuje na to, że podobnego zdania są Niemcy i Wielka Brytania, największe obok Francji rynki zbytu usług dla amerykańskich koncernów internetowych.

 

Trudno o bardziej sprawiedliwy podział podatków niż ten, który wynika z ilości uzyskanych obrotów na danym rynku. Ciekawe co na to Amerykanie.

 

Zostaw odpowiedź