fbpx

Solidarność: zmusimy Żabkę do zamknięcia sklepów w niedzielę

Największy polski związek zawodowy nie odpuszcza jednej z największych franczyzowych sieci handlowych.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, wraz z początkiem tego tygodnia NSZZ Solidarność złożyło donos na sieć handlową Żabka. W ramach pisma poproszono Główny Inspektorat Pracy o częstsze kontrole punktów próbujących obchodzić zakaz handlu w niedzielę. Solidarność planuje także opublikować specjalny apel w ramach którego wyłoży argumenty wyraźnie wskazujące na to, że Żabka nie tyle obchodzi, co łamie prawo.

Argumenty Solidarności są całkiem przekonujące i mówią o tym, w jaki sposób powinno się klasyfikować działalność gospodarczą danego podmiotu. Mowa tu rzecz jasna o „przeważającej” działalności, a w przypadku Żabki, naturalnie jest to handel, a nie „bycie” podmiotem na rynku pocztowym. Jak zauważa DGP: „nowy rodzaj działalności powinien być działalnością główną przez co najmniej dwa lata, zanim zostanie zmieniona przypisana do jednostki dana działalność przeważająca”. I przypomina ustami dr Mateusza Warchała, który współpracuje z Solidarnością, że przekazywanie danych statycznych niezgodnych ze stanem faktycznym może grozić nawet dwuletnim więzieniem.

Co więcej, jak zauważa cytowany przez DGP specjalista, bycie punktem odbioru przesyłek to za mało, aby uchodzić za placówkę pocztową. Do tego niezbędne jest także świadczenie kilku innych usług: sprzedaży druków pocztowych, odbierania i nadawa listów i przesyłek; czego Żabka rzecz jasna nie robi.

Solidarność zapowiada, że wyłożenie argumentów prawnych to nie wszystko. Jeśli Żabka nie zaprzestanie działalności w niedzielę związkowcy będą dążyli do zmiany ustawy.

Zostaw odpowiedź