fbpx

Sprzedawaj w sieci, po sąsiedzku

Mimo że nadal mamy opory przed handlowaniem w sieci, sprzedaż regularnie wzrasta. Za pośrednictwem Internetu najczęściej sprzedajemy samochody, nieruchomości oraz odzież. W Wielkopolsce najłatwiej jest kupić antyki, na Śląsku rzeczy dla dziecka, a w województwie mazowieckim akcesoria do domu i ogrodu.

Polacy polubili rzeczy z drugiej ręki. Jeszcze do niedawna mało kto przyznałby się do kupowania używanych rzeczy, teraz mówimy o tym otwarcie, co więcej nie jest to dla nas już powód do wstydu. – Fakt, że coraz chętniej kupujemy i sprzedajemy używane rzeczy nie oznacza wcale, że jesteśmy biedniejsi. Wręcz przeciwnie, to oznaka bogacenia się naszego społeczeństwa. Kupujemy rzeczy lepszej jakości i szybko się ich pozbywamy. Jesteśmy też coraz bardziej świadomymi konsumentami i kalkulujemy nasze zakupy – mówi Alicja Turek ze Sprzedajemy.pl.

Internetowe serwisy ogłoszeniowe oferujące rzeczy z drugiej ręki w naturalny sposób przejęły więc rolę pchlich targów, giełd czy prasowych rubryk z ogłoszeniami. – Polacy lubią sprzedawać lokalnie. Rzeczy, których nie potrzebują coraz częściej sprzedają wykorzystując w tym celu Internet. Nie lubią przy tym kupować „w ciemno”, wolą spotkać się ze sprzedającym osobiście i przed ostateczną decyzją zakupu dokładnie obejrzeć towar- wyjaśnia Alicja Turek.

Z raportu przeprowadzonego na zlecenie Sprzedajemy.pl przez Instytut Badawczy „Homo Homini” wynika, że aż 2/3 badanych chętnie sprzedawałoby swoje rzeczy przez Internet, czy to chcąc się ich pozbyć, czy też wymienić je na nowsze. Ponad 50 proc. spośród deklarujących chęć sprzedaży przez Internet, jako powód wyboru tej formy sprzedaży wskazuje łatwość i prostotę. Aż 80 proc. respondentów preferuje zakup samochodu i mieszkania bez pośredników. Średnią wartość koszyka rzeczy, jakie przeciętny Polak ma do sprzedania, oszacowano aż na 3038 zł.

 

Lokalnie, czyli bezpiecznie

 

Lęk przed oszustami, długie oczekiwanie na paczkę z zamówionym towarem oraz strach przed nietrafionym wyborem – to najczęstsze przyczyny niechęci przed zakupami w internecie. Sposób na zminimalizowanie ryzyka oszustwa znalazły lokalne portale handlowe, które pozwalają na umieszczenie oferty sprzedaży mieszkań, mebli, ubrań, elektroniki czy samochodów i jednocześnie są platformą komunikacji między sprzedającym a kupującym. Natomiast sfinalizowanie transakcji ma miejsce już bez udziału serwisu, tylko pomiędzy kontrahentami, dzięki czemu wszystko odbywa się szybciej, łatwiej a do tego bezpieczniej.

 

Zaletą zakupów „po sąsiedzku” jest także brak dodatkowych kosztów w postaci wysyłki pocztowej bądź kurierskiej, co pozwala kupić towar o kilka złotych taniej. Ważna jest też możliwość osobistego sprawdzenia jakości sprzedawanych przedmiotów. Niejednokrotnie bowiem zdarza się tak, że to co proponuje sprzedawca na zdjęciu, znacznie odbiega od tego, jak ten produkt wygląda w rzeczywistości. – W końcu nikt nie chce kupić kota w worku i zamiast cieszyć się z transakcji, myśleć jak szybko zwrócić trefny towar- mówi Alicja Turek ze Sprzedajemy.pl. Sprawdzenie towaru przed ostateczną decyzją kupna zasadne jest zwłaszcza w momencie zakupu mieszkania, samochodu czy choćby mebli.

 

Nic nie ryzykujesz

 

W e-handlu, ale i podczas przeprowadzania tradycyjnych transakcji warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. – W momencie gdy choć z widzenia znamy sprzedającego, czy jest on np. znajomym naszych znajomych, to automatycznie obdarzymy go większym zaufaniem. Ma to przełożenie także w handlu. Kupowanie „po sąsiedzku” może okazać się najbezpieczniejszą formą zakupów w internecie- mówi Alicja Turek.

 

Plusy dostrzec może także sprzedający- unika on bowiem problemów związanych z pakowaniem przedmiotu oraz jego wysyłką. Nie płaci również prowizji od sprzedaży- wystawienie przedmiotów na sprzedaż w tego typu serwisach jest darmowe. Niestety jak każde zakupy, także te sąsiedzkie mogą wiązać się z pewnymi niebezpieczeństwami. Uchroni nas od nich przede wszystkim zdrowy rozsądek i kilka podstawowych zasad.

 

Kupuj bezpiecznie
 • Nie płać z góry sprzedawcy, którego nie znasz. Nie przelewaj pieniędzy, nie wysyłaj ich pocztą, nie podawaj danych swojej karty kredytowej.
 • Nawet jeśli sprzedający ujawnia swoje dane osobowe lub numer rachunku bankowego, to nie chroni Cię to przed oszustwami.
 • Staraj się nie zawierać transakcji na odległość, szczególnie z osobami nieznajomymi. Są one zawsze obarczone ryzykiem.
 • Jeżeli zabierasz ze sobą większą kwotę pieniędzy upewnij się, że wyznaczone przez sprzedającego miejsce jest bezpieczne.
 • Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem drogocennej rzeczy, spotkaj się ze sprzedającym w miejscu publicznym – np. w kawiarni czy galerii handlowej.
Zanim zapłacisz:
 • Sprawdź dokładnie każdą rzecz przed dokonaniem zapłaty.
 • Upewnij się, że kupowana rzecz nie jest wadliwa ani podrobiona.
 • Upewnij się, że przedmiot nie pochodzi z kradzieży. Możesz zawsze poprosić sprzedającego o dowód kupna.
 • Jeśli masz podejrzenia, że przedmiot może pochodzić z przestępstwa, skontaktuj się z policją.
 • Jeżeli masz wątpliwości, co do tożsamości sprzedającego, poproś go o okazanie dokumentu ze zdjęciem.
Bądź szczególnie ostrożny, gdy:
 • Sprzedający usilnie namawia Cię do zawarcia transakcji.
 • Sprzedający unika kontaktu telefonicznego.
 • Sprzedający unika podania swojej tożsamości.
 • Na platformie pojawia się przedmiot w wyjątkowo okazyjnej cenie.
Próby wyłudzenia:
 • Nigdy nie wysyłaj pieniędzy, jeżeli jakiekolwiek osoby lub firmy próbowałyby się podszywać pod serwis z lokalnym ogłoszeniami, domagając się opłat lub oferując pośrednictwo w zawarciu transakcji. Będzie to próba oszustwa. Serwisy tego typu nigdy nie proszą Użytkowników o pieniądze i nigdy nie pośredniczą w transakcjach.
Jeżeli korzystasz z połączenia z Facebookiem:
 • Sprawdź, co sprzedają Twoi znajomi – transakcje z nimi będą najbezpieczniejsze.
 • Radzimy, abyś sprawdził, czy masz wspólnych znajomych ze sprzedającym, którego nie znasz i zasięgnął ich opinii na jego temat.
 • Jeżeli masz podejrzenia, że konto sprzedającego na Facebooku może być fikcyjne, zrezygnuj z transakcji.

Z pchlego targu do internetu

Polacy najczęściej odsprzedają samochody, nieruchomości, odzież oraz akcesoria dla dzieci. Najwięcej sprzedają mieszkańcy województwa mazowieckiego, Wielkopolski i Śląska.

Motoryzacja i nieruchomości to zdecydowanie najpopularniejsze kategorie wśród wszystkich ofert sprzedaży zamieszczonych w serwisie Sprzedajemy.pl. – Dynamicznie rośnie liczba osób zainteresowanych zakupem samochodów i nieruchomości bez pośredników. W przeciwieństwie do większości serwisów ogłoszeniowych, na Sprzedajemy.pl lwia część ofert w tych kategoriach pochodzi od osób prywatnych, a nie od agencji nieruchomości czy komisów samochodowych. Dzięki temu można liczyć na kilkuprocentowe oszczędności przy zakupie mieszkania czy samochodu- wyjaśnia Alicja Turek.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Osoby szukające nieruchomości częściej decydują się na zakup z rynku wtórnego niż pierwotnego. Chętniej kupujemy także mieszkania niż domy. Najczęściej wybieramy mieszkania w kamienicach, następne w kolejności są mieszkania z „wielkiej płyty”, a dopiero na trzecim miejscu nowe budownictwo. Preferowany metraż wymarzonego M to natomiast przeważnie 50- 60 metrów kwadratowych. – Mieszkania używane tanieją, zwłaszcza te o dużym metrażu. Ceny małych, dwupokojowych ulegają natomiast niewielkim wahaniom, na takie oferty jest bowiem spory popyt- wyjaśnia Łukasz Kołakowski, szef Działu Analiz w serwisie Sprzedajemy.pl.

W kategorii Motoryzacja to czego szukają Polacy w znacznej mierze pokrywa się z tym, co najczęściej sprzedają. Najchętniej kupowaną marką jest Volkswagen. Najczęściej wybieranymi modelami producenta z Wolfsburga są natomiast golf, passat i polo.- Są to jedne z najpopularniejszych samochodów nieużywanych, kupowanych na zachodzie Europy. Ponieważ Polacy sprowadzają do kraju pojazdy z wielu zagranicznych rynków, to naturalnym jest, że popularne za granicą passat i golf, częściej trafiają w ręce handlarzy i osób prywatnych. Na dużą popularność akurat tych modeli ma wpływ również znakomita dostępność części zamiennych- przekonuje Łukasz Kołakowski.

Jeżeli chodzi o sprzedaż aut używanych to najczęściej sprzedawany jest volkswagen golf, tuż za nim passat, którym po piętach depcze opel astra oraz ford focus.

By wyróżnić się w tłumie

Ubrania, buty i dodatki są również jedną z popularniejszych kategorii przedmiotów sprzedawanych w lokalnych serwisach handlowych. Mieszkańcy każdego regionu Polski mogą zatem przebierać w ofertach sukienek, spódnic, spodni czy T-shirtów, które znudziły się ich dotychczasowym właścicielom bądź okazały się nietrafionym prezentem.

Sprzedajemy.pl to idealne miejsce do poszukiwań modowych perełek i polowania na okazje. Znajdziemy tu jedyne w swoim rodzaju, sukienki, piękne torebki, niepowtarzalne bluzki czy designerskie buty. Sprzedają tu głównie osoby prywatne, ale także wyselekcjonowane butiki Vintage, czy młodzi projektanci:– Na Sprzedajemy.pl „Odzież, Obuwie i Dodatki” należą do najbardziej popularnych kategorii. Nie trzeba tu „przewalać” sterty ubrań jak w tradycyjnych second- handach. Każda rzecz jest starannie wyeksponowana. Zaletą jest też oszczędność czasu – w krótkim czasie można przejrzeć wiele ofert by na koniec wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie– wyjaśnia Alicja Turek.

Serwisy internetowe z rzeczami z drugiej ręki, to także nie lada gratka dla kolekcjonerów i poszukiwaczy okazji. Coraz chętniej zamiast wybrać się na giełdę staroci, przeszukują oni zasoby Internetu w poszukiwaniu unikatów i to w cenach niższych niż u pośrednika. – Zdaje się więc, że oprócz zadowolenia kontrahentów po udanej transakcji, zyskuje także lokalna społeczność- bezpośredni kontakt pozwala bowiem zacieśniać sąsiedzkie relacje. A to ma już nieocenioną wartość- podsumowuje Alicja Turek.

1 komentarz

 1. ogłoszenia 30-07-2012

Zostaw odpowiedź