fbpx

Sprzedaż alkoholu w sieci wciąż nielegalna

Jak informuje Gazeta Prawna, wciąż przybywa e-sklepów, handlujących alkoholem. W ramach obecnego poprządku prawnego czynią to jednak nielegalnie. Sytuacja jest nieco schizofreniczna. Ustawodawca zakazuje sprzedaży napojów procentowych w sieci, a jednocześnie prokuratorzy umarzają sprawy tego typu, informuje dziennik.

Istniejący w tej materii pat prawny zwrócił uwage części polskich parlametarzystów. Interpelacją w tej sprawie wystosował Poseł Andrzej Dąbrowski, zwracając uwagę na bardzo szybki rozwój handlu internetowego i brak zakazu handlu alkoholem w sieci w innych państwach UE. Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia nie pozostawia jednak cenia wątpliwości, co do potencjalncyh szans na szybką zmianę tej sytuacji.

Niewątpliwie celem ustawodawcy było wychowanie obywateli w trzeźwości oraz przeciwdziałanie alkoholizmowi, a jednym ze środków do osiągnięcia tego jest ograniczenie dostępności alkoholu. Tymczasem dopuszczenie możliwości jego sprzedaży za pośrednictwem internetu bądź telefonu w znacznym stopniu zwiększyłoby dostępność

napisał w odpowiedzi wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki

Jakie konsekwencje grożą sklepom internetowym, które mimo obostrzeń prowadzą sprzedaż wyżej wymienionych towarów w sieci? Takie podmiot ryzykują ukaraniem  grzywną i utratą zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Szczególnie ta druga forma zwalczania handlu aloholem w internacie może być dużo bardziej dotkliwa i bolesna niż pierwsza.

W Polsce zapadł już zresztą w tej sprawie. 23 października ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zgodził się z decyzją urzędników tamtejszego magistratu, którzy zdecydowali o odebraniu zezwolenia na sprzedaż w stacjonarnym sklepie właśnie za to, że ten handlował alkoholem także w internecie (sygn. akt III SA/Wr 519/13).

4 komentarze

  1. Grzegorz 25-06-2014
  2. Sprzęgło / części montażowe 25-06-2014
  3. Venso 26-06-2014
  4. Grzegorz 27-06-2014

Zostaw odpowiedź