fbpx

Stacje benzynowe mają dość opłat interchange

Tego jeszcze w Polsce nie było. Na wybranych stacjach w liczbie ok 1.500 Lotos i Optima obniżą ceny benzyny i oleju napędowego o 10 groszy na litrze dla każdego klienta, który zapłaci za paliwo gotówką. Ciekawe co na to UOKiK – zdaje się, że nie jest to do końca legalne.

Teoretycznie sprzedający nie powinien uzależniać ceny produktu od sposobu zapłaty, ale praktyka na korzyść klienta jest zawsze mile widziana. Jak potężne koszty ponoszą stacje benzynowe pokazuje przykład Orlenu, który rocznie na obsługę interchange wydaje 100 milionów złotych.

Zanim ktoś uroni łzę nad naszym rodzimym gigantem petrochemicznym, warto mieć na uwadze, że roczny zysk operacyjny Orlenu za 2010 rok to 3.1 miliarda złotych.

 

Pokazowa akcja Grupy Lotos to kolejna próba nacisku na Visa i Mastercard aby te obniżyły w końcu drakońską stawkę interchange na rekordowym w Europie poziomie 1.6%. Jak na razie najbardziej opornym przeciwnikiem jakichkolwiek ruchów jest Mastercard, któremu nie straszne nawet srogie groźby posłów, że obniżą ustawowo opłaty do poziomu 0,5%.

Zostaw odpowiedź