fbpx

Stale rośnie liczba użytkowników smartfonów i tabletów

Z najnowszych danych serwisu eMarketer wynika, że w 2014 r. na całym świecie będzie 4,5 mld użytkowników telefonów komórkowych. Globalnie, dynamika w tym sektorze zaczyna maleć, ale duże wzrosty oczekiwane są regionach rozwijających się: południowo-wschodniej Azji, Bliskim Wschodzie i Afryce.

W latach 2013-2017, światowy poziom penetracji komórek wzrośnie z 61,1 proc. do 69,4 proc.


Z szacunków serwisu wynika, że w 2014 liczba posiadaczy smartfonów zbliży się w 2014 do 1,75 mld. Zgodnie z przewidywaniami eMarketera, obecne tempo wzrostów utrzyma się do 2017 r. Prawie 40 proc. użytkowników smartfonów, czyli niemal jedna czwarta mieszkańców globu, użyje smartfona co najmniej raz w miesiącu. eMarketer szacuje, że pod koniec tego roku osoby posiadające smartfony będą stanowić ok. 50 proc. wszystkich użytkowników komórek.

Posiadacze tradycyjnych komórek zmieniają je na smartfony, w miarę jak stają się one dla nich bardziej dostępne pod względem cenowym. Obecnie użytkownicy smartfonów stanowią większość wśród ogółu osób posiadających telefony komórkowe w 10 krajach na 22, jakie są badane przez eMarketera. Serwis prognozuje, że do końca tego roku liczba ta wzrośnie do 16 państw.

Podczas, gdy smartfony są bliskie osiągnięcia stanu pełnego nasycenia w Ameryce Południowej, Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, mieszkańcy biedniejszych części Azji, Afryki i Ameryki Południowej nadal nie będą mogli pozwolić sobie na taki wydatek.

Co więcej, ponad 2,23 mld ludzi skorzysta w 2014 co najmniej raz w miesiącu z internetu mobilnego. eMarketer jest zdania,  że w 2014 liczba osób, łączących się z siecią w ten sposób powiększy się o 16,5 proc.

Wzrosty sprzedaży obserwowalne są nie tylko w skali globalnej, ale i krajowej. Z szacunków Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT wynika, że sprzedaż tabletów w Polsce wzrośnie o 44% r/r, do 2,01 mln w 2014 r., a sprzedaż smartfonów o 23% r/r, do 6,58 mln sztuk.

Zostaw odpowiedź