fbpx

Strona mobilna czy responsywna?

Wcześniej czy później każdy z nas staje przed tym dylematem. Chociaż moda na RWD nie słabnie i najwięksi twardo idą w tym kierunku twierdząc, że to jedyny i najlepszy wybór, to warto rozważyć zbudowanie klasycznej strony mobilnej – szczególnie gdy zawiadujemy e-sklepem, a nie portalem.

O tym, jakie są wady i zalety obu rozwiązań napisał do nas mGenerator.

 

Poniżej znajdziemy prostą w przekazie i jeszcze prostszą w wykonaniu tabelkę, która wyjaśnia, jakie zalety i wady mają oba rozwiązania. Chociaż ta analiza nie jest do końca wyczerpująca i w pełni obiektywna, to mądrze wskazuje zalety m-stron.

 

 

Skrótowo omówmy wszystko po kolei. Z pewnością RWD jest kosztowniejsze i bardziej czasochłonne. Strony mobilne można próbować tworzyć nawet za pomocą automatycznych algorytmów, które przeanalizują zawartość klasycznej strony i zaproponują tzw gotowca. Zazwyczaj jest to mocno ułomna wersja strony, ale tego typu rozwiązania mogą być też wyposażone w ręczne edytory. Wtedy już przy nakładzie pracy kilku godzin można oddać do użytku prostą, tymczasową wersję mobilną.

 

W kwestii SEO sprawa jest prosta – jeśli strona według Google jest dostosowana do urządzeń mobilnych to z automatu wysoko ląduje w mobilnych wynikach wyszukiwania. Po prostu warto i tyle.

 

Schody zaczynają się, gdy chcemy perfekcyjnie dopasować stronę do konkretnego typu urządzenia, a przy tym zachować całą funkcjonalność z wersji desktopowej (skalowalność). Tutaj strona mobilna wykłada się na łopatki. Tak naprawdę jednak prawdziwy problem stanowi to dla użytkowników tabletów, którzy chcieliby mieć przenośny desktop. Użytkownicy smartfonów raczej podziękują w myślach, gdy ich telefon szybko i sprawnie załaduje uproszczoną stronę mobilną. Tym sposobem docieramy do miejsca „szybkość ładowania serwisu”.

 

Na koniec najbardziej kontrowersyjna sprawa, czyli wykorzystanie dedykowanych funkcji. Chociaż tabela głosi, że jest to możliwe tylko w wersji mobilnej to nie jest to prawda. Owa kosztożerność i czasochłonność wersji RWD pozwala na doprogramowanie dowolnych funkcji w określonych wersjach strony. Jeśli chcemy aby wersja o szerokości np 480px zawierała elementy dedykowane wyłącznie dla smartfonów to jak najbardziej możemy się o takie postarać.

Zostaw odpowiedź