fbpx

Świat się zmienia, a Microsoft razem z nim

Microsoft ogłosił najnowsze wyniki finansowe, które pokazują, jak zmienił się świat od czasów, gdy rekordy popularności bił system operacyjny Windows. Dzisiaj Microsoft to systemy i aplikacje mobilne, systemy gamingowe, oraz najważniejsze chmura dedykowana dla biznesu.

Gdzie gigant z Redmond osiąga największe zyski i z czym wiąże swoje najważniejsze krótkoterminowe cele?

 

 

Dzisiaj Microsoft to koncern, który notuje trzycyfrowe wzrosty na rynku chmury dedykowanej dla biznesu. Szczególnym przypadkiem jest platforma chmurowa służąca obliczeniom, czyli Azure. W przypadku rynku mobilnego Microsoftowi wiedzie się ze zmiennym szczęściem.

 

Wiadomo już, że linia Lumia zostanie wygaszona, zaś większość pracowników przejętych od Nokii raczej straci pracę. 73 procentowy spadek sprzedaży rok do roku w tym samym kwartale pokazuje, że nie ma już odwrotu od całkowitej marginalizacji produktów Microsoftu. Przyznaje to sam MS dokonując zwrotu w stronę Androida i iOSa – już niedługo większość aplikacji Microsoftu będzie dostępna na te systemy operacyjne.

 

Nie oznacza to rezygnacji z rozwijania samego oprogramowania w formie Windows 10 mobile, czego dowodem jest rosnąca sprzedaż urządzeń Surface (Pro 4 i Book) – rok do roku o 61 procent. Tajemnicą poliszynela jest także fakt, że Microsoft przygotowuje w ramach linii Surface nowe smartfony dedykowane dla biznesu. Będą one wyposażone w tryb continuum i wiele innych ciekawostek skierowanych do profesjonalistów.

 

Na linii gamingowej dzieje się nieco mniej. Sony jak zwykle bryluje tu przed Microsoftem, który tak czy inaczej zdobył 26 procent nowych użytkowników i „dobija” do 50 milionów aktywnych userów X-Boxa.

 

Na koniec wyniki Windowsa, który stracił tylko dwa procent. Dlaczego tylko dwa? Ponieważ rynek PC stracił o kilka procent więcej. A to oznacza, że Windows 10 mobile będzie wytrwale rozwijany. W innym wypadku Microsoft jaki znamy za dekadę zniknie z powierzchni ziemi. Dowodem są na to aktualne wyniki finansowe, chociaż nadal Microsoft zarabia w miliardach, to tendencja jest jednoznaczna – z roku na rok wyraźnie mniej.

Zostaw odpowiedź