fbpx

Szykują się zmiany w rozliczeniu PIT

Resort finansów planuje nowelizację przepisów, dzięki której to urzędy skarbowe będą częściowo odpowiedzialne za wypełnienie podatnikom formularzy PIT. Zmiany mają wejść w życie w 2015 roku, chociaż dokładna data nie jest jeszcze znana.

Departament Administracji Podatkowej zaproponował, aby każdy podatnik – zwłaszcza pracodawca – był zobowiązany do dostarczania rozliczeń w formie elektronicznej. Obecnie nikt nie ma obowiązku składania e-deklaracji do urzędu skarbowego, choć ta forma rozliczenia z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Pracodawcy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób, są obecnie zobowiązani do składania deklaracji elektronicznych w ZUS.

 

PIT-INF i PIT-ZR

 

Ministerstwo planuje, aby już od przyszłego roku osoby pobierające oraz odprowadzające zaliczkę na podatek (pracownicy i zleceniodawcy) były zobowiązane do wysyłania deklaracji elektronicznych. Nowością ma być również ograniczenie liczby składanych deklaracji. PIT-11, PIT-8C i PIT-R mają zostać zastąpione przez PIT-INF, natomiast PIT-4R i PIT-8AR przez PIT-ZR.

Proponowane rozwiązanie zakłada, że większość pracodawców ma w firmie komputer i korzysta z Internetu. Nie zapomniano też o tych, którzy z komputera nie korzystają. Takie osoby będą mogły odwiedzić urząd skarbowy osobiście. Tam będą mogły skorzystać z komputera i wysłać PIT przez Internet lub zdać się na pomoc pracownika urzędu.

Nowe obowiązki nałożone na płatników podatku wiążą się ze zmianą ustawy o podatku dochodowym. W związku z tym Ministerstwo Finansów zamierza złożyć odpowiedni wniosek. Aby wcielić go w życie, musi zostać przyjęty przez rząd i uchwalony przez Sejm.

Stopniowe wdrażanie zmian jest niezbędne, aby w 2015 roku mógł wystartować znacznie większy projekt ministerstwa. Zakłada on, że urzędy skarbowe same będą wypełniać płatnikom zeznania podatkowe. Uściślając, chodzi o deklaracje PIT-37, która jest składana przede wszystkim przez pracowników, emerytów i rencistów. Zasady wypełniania i składania PIT-36 i PIT-36L póki co nie uległyby zmianie.

 

Pomocny urząd skarbowy

 

Podstawą do wypełnienia zeznania podatkowego przez pracowników urzędu byłyby informacje otrzymane wcześniej od pracodawców, banków oraz wielu instytucji pobierających zaliczkę na podatek. Takie informacje (np. PIT-11 i PIT-8C) mają być dostarczane przez instytucje do urzędu drogą elektroniczną, nie później niż do końca lutego. Oznacza to, że w połowie marca 2015 roku pierwsze wypełnione przez urząd skarbowy deklaracje powinny być gotowe.

Wstępnie wypełniona przez urząd deklaracja byłaby dostępna do wglądu podatnika na specjalnie przygotowanym do tego portalu internetowym. Póki co taki portal nie istnieje, natomiast trwają prace nad jego stworzeniem. Każdy podatnik posiadałby konto na rzeczonej stronie internetowej. Po zalogowaniu na nie uzyskiwałby dostęp do swojej deklaracji PIT. W interesie podatnika byłoby sprawdzenie poprawności dokumentu, zwłaszcza pod kontem dochodu z 2014 roku. W tym momencie podatnik miałby do wyboru dwie drogi:

 

1. Akceptacja deklaracji

Wiązałoby się to z potwierdzeniem wypełnionego przez urząd dokumentu, a co za tym idzie – przyzwoleniem na jego złożenie.

 

2. Brak akceptacji

Podatnik miałby również prawo do naniesienia zmian na swoją deklarację. W przypadku rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem, chęci zastosowania ulgi podatkowej, przekazania części podatku na wybraną organizację pożytku publicznego bądź też w innym przypadku możliwe będzie dokonanie korekty deklaracji.

 

Innowacje w służbie ludu

 

Rozwiązanie proponowane przez ministerstwo opiera się na podobnych systemach działających w krajach członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej. Sam portal ma być elementem rządowego systemu e-Podatki – młodszego brata systemu POLTAX. Różnica między oboma systemami polega na ich zasięgu. POLTAX funkcjonuje lokalnie, w przestrzeni danego urzędu skarbowego, natomiast e-Podatki to system globalny, którego dane będą dostępne online.

W skład programu e-Podatki wchodzić ma również system informacji o podatnikach CIT oraz VAT.

Wypełnianie przez urzędy wspomnianych wyżej deklaracji nie jest możliwe ze względu na transakcje przeprowadzane „na bieżąco” i tym samym nieznane urzędowi.

Pieniądze na stworzenie systemu pochodzą częściowo z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach projektów: e-Deklaracje 2, e-Podatki oraz e-Rejestracja, które będą realizowane jeszcze w latach 2013–2015. Jego budowa jest przeprowadzana w porozumieniu z firmą Sygnity SA i opiewa na 232 mln zł. Przewidziany czas jej realizacji to 2021 rok.

 

Zostaw odpowiedź