fbpx

Targi Książki: badanie czytelników e-booków.

Virtualo korzystając z dużej frekwencji na Targach Książki przeprowadziło badanie, które mówi co nieco o osobach zainteresowanych elektronicznym wersjami książek.

Naturalnie, badanie nie jest reprezentatywne w kwestii doboru próby lub jej wielkości (230 osób), ale warto się z nim zapoznać. Przede wszystkim,  w próbie przeważają kobiety, które stanowiły blisko 2/3 wszystkich przebadanych osób.

Blisko połowa z respondentów mieściła się w przedziale 15-24 lata, a ponad 20% należało do przedziału 25-34 lata. Kolejne 20% to osoby w wieku 35-44 lata. E-booki są najmniej popularne w przedziałach wiekowych 45-54 oraz powyżej 54 roku życia.

wiek-fanow-ebookow-statystyki

Ponadto 60% e-czytelników mieszka w dużych lub bardzo dużych miastach. Co ciekawe, tylko 15% z przebadanych posiada e-czytnik, zaś co dziesiąty jest właścicielem Kindle’a. Tylko 2% więcej z przebadanych osób było posiadaczami smartfonów (17%). Stąd najczęściej używanym narzędziem do czytania e-booków pozostaje laptop (62% wskazań).

Osoby, które zdecydowały się na zakup e-czytnika były motywowane wygodą w pracy, szkole oraz podczas wypoczynku. Niemniej istotnym kryterium jest cena oraz przekątna ekranu czytnika.

Jeśli chodzi o zakupy e-booków to na pierwszym miejscu mamy fantastykę, potem literaturę piękną, kryminał, sensację i horror.

 Jak postrzegamy  dostępną na rynku ofertę e-booków?

Biorąc pod uwagę, iż porównaniu z Europą Zachodnią udział książek elektronicznych w  rynku wydawniczym  w Polsce  stanowi około 1 %, nie dziwi nas szczególnie fakt, iż aż 57%  respondentów ocenia ofertę ebooków  jako uboższą od oferty książek papierowych, ale akceptowalną. Wysoka dynamika wzrostu i duży potencjał rynku jak zgodnie wskazują eksperci sprawia, że nowych e-czytelników szybko przybywa, a dla 19% z nich oferta jest wystarczająca. Na drugim biegunie znajduje się 18% respondentów dla których propozycja dostępnych ebooków jest niewystarczająca, najczęściej w ich wypowiedziach pada stwierdzenie, iż brakuje ważnych tytułów lub nie znajdują nic dla siebie. Tylko 7% z badanych nie potrafi odnieść się do oferty książek elektronicznych zaznaczając, iż nie kupują ebooków/audiobooków w księgarniach.

ocena-oferty-ebookow-statystyki

Zostaw odpowiedź