fbpx

Technologia szczęścia nie daje. Pracy i zysków także.

Who is Hosting This stworzył zaskakująca infografikę, która pokazuje, że nawet największe i najlepsze technologiczne firmy świata mają poważne problemy – nie tylko z uzyskaniem dobrych wyników finansowych, ale przede wszystkim z utrzymaniem zatrudnienia, które zdaje się być zbędnym balastem.

Na pierwszy rzut idzie Cisco, które w sierpniu tego roku obcięło ilość etatów o całe 4000. wcześniej w czerwcu 2012 strącono “tylko” 1300 głów. Przedsiębiorstwo przewiduje, że jego roczny wzrost w najbliższych latach nie przekroczy 3-5%, czyli de facto jest to stagnacja.

 

Powodem takiej sytuacji jest według CEO Cisco, Johna Chambersa, słabo rozwijająca się globalna gospodarka z niezwykle chwiejnymi rynkami gospodarek wschodzących, a w szczególności Azji. Najlepiej zapowiadające się dla Cisco sektory to data center oraz wszystko co wiąże się z bezprzewodowym przesyłem danych.

 

Następny w kolejce jest IBM, który rozpoczął restrukturyzację w czerwcu 2013. Zapowiadane od kwietnia zmiany wystartowały procedurami zwolnienia 1300 pracowników. Ale to dopiero początek, IBM zwolni nawet 8.000 osób, co stanowi około 2% całego zatrudnienia spółki.

 

Niemniej mało wesoło jest w Oracle, które mocno narzeka na spadki sprzedaży z powodu przejścia w oprogramowanie oparte na chmurze. Okazuje się, że gigant przemysłowego oprogramowania pomimo przejęcia Sun Microsystems nie do końca wytrzymuje konkurencję ze strony małych start-upów.

 

Infografika wspomina także o kiepskiej sytuacji HP, Zyngi czy BlackBerry, ale to żadna tajemnica, że pierwsza korporacja cierpi z powodu wściekłej konkurencji na rynku PC, zaś BlackBerry praktycznie przestał się liczyć na rynku smartfonów.

 

Ciekawostką jest za to słaba sytuacja Electronic Arts, potentata gier komputerowych. Kto by pomyślał, że w czasach gdy pudełkowe GTA V sprzedaje się w nakładzie 30 milionów egzemplarzy producent taki jak EA może odczuć kryzys?

 

A jednak. W kwietniu 2013 EA zapowiedziało obcięcie nawet 1000 etatów. W lipcu zamknięto niemieckie biuro Electronic Arts, które zajmowało się tworzeniem gier typu RTS (Real Time Strategy). Co niemniej niezwykłe EA restrukturyzuje działy zajmujące się grami mobilnymi oraz konsolowymi – te wydają się przynosić krociowe zyski, ale jak widać, rynek jest niezwykle trudny. EA zdaje się przespało rewolucję darmowych gier z płatnymi opcjami.

 

Zostaw odpowiedź