fbpx

Telewizja Ultra HD u bram – Netflix puści filmy 4K przez Internet!

O tym, że nowy standard obrazu 4K Ultra HD rodzi się na naszych oczach pisałem już w maju tego roku. Chociaż wtedy przeważały jeszcze mocno krytyczne głosy, teraz to już pewne.

Już w 2014 roku nie zabraknie filmów do oglądania telewizji w zupełnie nowym standardzie.

 

Wielu dziennikarzy technologicznych patrzyło na standard 4K Ultra HD spode łba. Nic dziwnego – już raz dali się oszukać producentom telewizorów, co do promocji obrazu 3D, który powoli umiera śmiercią naturalną.

 

W sumie sprawa była oczywista – obraz 3D miał być wielkim przełomem, wyjściem z telewizji dwuwymiarowej – to coś co mogło zawładnąć wyobraźnią wielu ludzi. Jednak, każdy to miał okazję korzystać z tego “cudu” techniki, wcześniej lub później zauważył, że twór ten był rozwinięciem technologii z lat 80-tych.

 

Sprawa z 4K ma się zupełnie inaczej. To nie tylko upakowanie większej ilości megapikseli w jednej klatce obrazu. Poruszając ten temat zapomina się o dużo szerszej skali przenoszonych kolorów oraz wyższej płynności obrazu. Sprawach, które laikom mówiom niewiele, ale mają zasadniczy wpływ na jakość obrazu.

 

Rozumie to Netflix, który nigdy nie wprowadził do streamingu filmów 3D, chociaż nie byłby to wielki problem. Za to w ramach nadchodzących targów CES 2014 już ogłosił, że przyszłym roku nowy sezon House of Cards obejrzymy juz w 4K.

 

Pomoże w tym kompresji technologia H.265 opracowana przez Sony, największego adwokata 4K Ultra HD wśród producentów zarówno filmów jak i telewizorów. Dzięki technologii Sony do obejrzenia House of Cards w 4K Ultra HD wystarczy łącze internetowe 10-16Mbps.

 

Poza tym, Netflix wdroży ją także do filmów Full HD, co oznacza, że obraz w jakości Blu-ray będzie można obejrzeć na łączu około 2Mbps!

Zostaw odpowiedź