fbpx

Telewizja w Internecie, ale reklamy nadal w telewizji

Około 13,5 tysiąca respondentów, 42 kraje, trzy kanały medialne: telewizja, Internet, media mobilne. Na takie badanie mogą pozwolić sobie bardzo nieliczne firmy z całego świata. Wśród tych tytanów jest Millward Brown, który przekazał do wiadomości publicznej wnioski z równoległego testowania reklam w trzech kanałach: telewizji, Internecie i mediach mobilnych.

Wyniki są zaskakujące i mogą zjeżyć włos na głowie szefom kablówek.

 

 

Zacznijmy od ogółów. Otóż codziennie średnio użytkownicy w wieku 16-45 lat oglądają ponad 3 godziny materiałów obrazkowych (średnia światowa to 204 minuty). Co ciekawe i zaskakujące, tylko połowa z tego czasu spędzana jest przez telewizorem (dokładnie 102 minuty). Dalej mamy już nie tyle zaskakujące, co szokujące informacje: 65 minut czasu respondenci spędzają oglądając video na urządzeniach mobilnych. Stąd wniosek, że 37 minut to skromny czas spędzany przez ekranem laptopa lub desktopa podczas oglądania materiałów video. Tak oto docieramy do pierwszego wniosku: w kwestii treści video tablety i smartfony pożerają przede wszystkim klasyczne komputery, ale przy okazji, pogryzają telewizję, która niegdyś dysponowała stoma procentami uwagi telemaniaków.

 

A im mniej telewizji, tym mniej reklamy, i taki jest wniosek numer dwa, przy czym liczba jest tylko porządkowa, bo trzeba zauważyć, że nie jest ani odrobinę mniej ważny. Dobry przykład to Polska. W nadwiślańskim kraju blisko 80 procent oglądających widzi reklamy
w klasycznej telewizji. 35 procent w klasycznym komputerze, zaś blisko 40 procent na smartfonach.

 

mulscreen-poland

 

Stąd prosty wniosek, że na urządzeniach innych niż telewizja ludzie unikają reklamy, ponieważ mogą. Z jakiego powodu tego nie robią? Traktuje o tym bardzo ciekawa poniższa infografika, z której wynika, że najmniej zawodzą reklamy zabawne. Poza tym, te, które trafiają w zainteresowania tematem lub pokazują znaną respondentowi markę.

 

mulscreen-poland2

 

O badaniu AdReaction: Video Creative in a Digital World

Badanie to – zrealizowane przez instytut Millward Brown za pośrednictwem smartfonów i tabletów – objęło ponad 13,5 tys. użytkowników wielu ekranów w wieku 16–45 lat w 42 krajach świata. Przyjęto, że „użytkownik wielu ekranów” to osoba posiadająca telewizor oraz smartfon i/lub tablet bądź mająca dostęp do tych urządzeń. Dodatkowo w 8 krajach zbadano równolegle 20 reklam telewizyjnych w trzech kanałach: TV, media cyfrowe i media mobilne.

Badanie AdReaction jest realizowane od roku 2001 – przynosi ono informacje na temat postrzegania reklam przez konsumentów, zwłaszcza w formatach cyfrowych.

Badanie AdReaction Video podejmuje kluczowe pytania, z jakimi mają do czynienia marketerzy, np.:

W jaki sposób konsumenci oglądają materiały wideo na różnych ekranach i ile czasu na to poświęcają?

Co ludzie myślą o reklamach wideo na różnych ekranach?

Jak stworzyć reklamy, których konsumenci nie będą pomijać?

Zostaw odpowiedź