fbpx

TNS: Świąteczne wydatki Polaków w tym roku wystarczyłyby na zbudowanie 650 km autostrady!

Zgodnie z danymi raportu firmy badawczej TNS, wydatki świąteczne Polaków pochłoną w tym roku astronomiczną kwotę 26 mld zł. Statystyczny Kowalski przeznaczy na gwiazdkowe przygotowania 505 zł, czyli ok. 14% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Rok temu kwota ta wyniosła 491 zł.

Dla porównania, Włosi przeznaczą na organizację Świąt 287 euro, czyli 12% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, Francuzi odpowiednio 216 euro – 9% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a mieszkańcy Wielkiej Brytanii 270 euro (225 funtów) – 8% średniej miesięcznej pensji. Najwięcej wydadzą mieszkańcy Norwegii: 570 euro (4685 koron norweskich), 12% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

W porównaniu do ubiegłego roku wzrosły planowane wydatki na prezenty świąteczne, na które przeznaczymy w tym roku 10,4 mld zł, czyli o 3,1 mld zł więcej niż w 2012 r. Statystyczny Kowalski wyda na ten cel 371 zł, o 30 zł więcej niż rok temu.

Ci, którzy zdecydowali się na zakup prezentów w sieci, wydadzą tam średnio 222 zł. Oznacza to,
że tylko w związku z prezentami świątecznymi przez polski e-handel  przepłynie 2,4 mld zł (23% kwoty przeznaczonej na prezenty). Jeśli chodzi o zakup prezentów online, wyprzedzają nas Brytyjczycy, którzy 36% kwoty przeznaczonej na prezenty świąteczne wydadzą w Internecie oraz Francuzi – odpowiednio 34%.

Gdzie kupimy prezenty świąteczne? Najwięcej Polaków uda się po upominki do hiper-
i supermarketów (39%) oraz do wielkich galerii handlowych (35%). Co ciekawe, 3 % badanych zadeklarowało, że samodzielnie przygotuje upominki.

A dokąd po prezenty wybiorą się mieszkańcy innych krajów? Włosi zdecydowanie wybiorą wielkie galerie handlowe (65%), podobnie jak Norwegowie (68%). Francuzi zdecydują się na hiper-
i supermarkety (65%) oraz Internet (61%), Brytyjczycy zaś postawią na zakup upominków online, który wybierze aż 66% z nich.

Zostaw odpowiedź