fbpx

Co trzeci użytkownik e-banku korzystał już z przelewów natychmiastowych

Jak donosi KIR ilość transakcji natychmiastowych rok do roku wzrosła w Polsce blisko dwukrotnie – ze 125 do ponad 220 tysięcy.

 

Z okazji tak gwałtownie rosnącego zainteresowania przelewami natychmiastowymi KIR postanowił zlecić ARC Rynek i Opinia badania, aby dowiedzieć się, kim są owe zainteresowane osoby. Co ciekawe, wyniki badania wskazują, że najczęściej błyskawicznym przelewami zainteresowane są… kobiety!

Zacznijmy od tego, że spośród wszystkich użytkowników bankowości elektronicznej aż 84 procent zna usługę natychmiastowych przelewów. To znakomity wynik. Gorzej jest w praktyce, ponieważ tylko 34 procent użytkowników do tej pory skorzystało z tej formy płatności. Jednak, ci którzy skorzystali byli zadowoleni, ponieważ blisko 100 procent potwierdziło, że jest to usługa przydatna. Ponadto, 77 procent z owych 34 zleciło tego typu przelew co najmniej jeszcze jeden raz. A to sugeruje, że Polacy faktycznie doceniają wygodę płynącą z płatności natychmiastowych.

Pora na kilka cech demograficznych osób, które korzystają z przelewów natychmiastowych:

  • najwięcej osób, które przynajmniej raz skorzystały z tej usługi znaleźć można wśród respondentów w wieku 35-44 lat (30 procent) oraz w wieku 25-34 lata (29 procent)
  • zdecydowanie najwięcej osób korzystających z przelewów natychmiastowych posiada wyższe wykształcenie (61 procent); wykształcenie średnie posiada 28 procent
  • Przynajmniej raz realizację przelewu natychmiastowego zleciło dotychczas 54 proc. mężczyzn
    i 46 procent kobiet
  • Wśród osób potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z usługi dominują kobiety – w stosunku 58 do 42 procent

– Postęp technologiczny i coraz bardziej aktywny tryb życia wpływa na zmianę naszych oczekiwań. To trend ogólnoświatowy. Dlatego chcemy mieć mobilny dostęp do szybkich i wygodnych usług płatniczych, móc np. przesyłać pieniądze na numer telefonu odbiorcy w trybie on-line – mówi Michał Szymański, wiceprezes Zarządu KIR. – Polski system bankowo-finansowy należy do najlepiej rozwiniętych na świecie pod względem wykorzystania nowoczesnych technologii. Ponieważ nasze społeczeństwo jest bardzo otwarte na nowe rozwiązania, już wkrótce możemy być świadkami istotnych zmian w zwyczajach płatniczych Polaków – dodaje M. Szymański.

Zostaw odpowiedź