fbpx

Trzeźwy jak Polak, ale łomżing w modzie – badanie TNS Polska

TNS Polska wraz Polskim Przemysłem Spirytusowym przeprowadził badanie na tema zwyczajów spożywania alkoholu w Polsce. Temat zdecydowanie mityczny, a i wyniki niecodzienne.

Badanie przeprowadzono na potężnej próbie 3999 osób metodą wywiadu telefonicznego. Problemem jest tempo owego badania, ponieważ wyniki zbierano cały 2012 rok.

 

Zacznijmy od razu od mocnego uderzenia. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nieodpowiedzialna dawka alkoholu to taka, która przekracza następujące ilości:
– 2 piwa (250ml)
– 3 lampki wina (100ml)
– 4 kieliszki wódki (30 ml).

 

Zabawnie robi się w momencie, gdy według raportu TNS 96% mężczyzn oraz 99% kobiet biorących udział w badaniu stwierdziło, że alkoholu nie nadużywa. Z tego wypływają dwa wnioski – albo nie poinformowano badanych o surowych wytycznych PARPA, albo 96 na 100 polskich mężczyzn nigdy nie wypiło na raz więcej niż dwa małe piwa.

 

Z pewnością wielu nam intuicja podpowiada, że owo badanie nie do końca oddaje stan faktyczny. Przejdźmy jednak do reszty wyników.

 

Jednym z ciekawszych zwyczajów alkoholowych Polaków jest picie pod chmurką, które zyskało miano łomżingu. Tutaj badania wydają się być miarodajne – aż 12% respondentów twierdzi, że preferuje taką formę spożywania. Tym samym łomżing zostawił w tyle picie w klubach i dyskotekach, restauracjach i pubach.

 

Na koniec nieco rozsądniejsze liczby mówiące co nieco o Polakach na tle Europy. W Polsce mamy 16% zadeklarowanych abstynentów, podczas gdy w Europie średnia wynosi 25%.

Zostaw odpowiedź