fbpx

Tylko 6 mobilnych gigabajtów na jednego Polaka?

Urząd Komunikacji Elektronicznej (uke.gov.pl) właśnie opublikował równie ważny co krótki raport (mieści się dosłownie na 5 stronach): „Wykorzystanie transmisji danych oraz innych usług telefonii mobilnej w latach 2010-2014”.

Wynika zeń, że tylko w ciągu roku Polacy zużyli dwa razy więcej danych mobilnych.

 

 

Jeśli zastanawiacie się, kiedy nadejdzie hucznie zapowiadana rewolucja mobilna to powinniście się zmartwić – rozpoczęła się dobre dwa lata temu i ją przegapiliście. Już w 2013 roku na głowę każdego Polaka, także tego bez tabletu, smartfona i laptopa, przypadało ponad 3 gigabajty ściągniętych mobilnych danych (dokładnie 3337 MB). Rok 2014 przyniósł podwojenie tego wyniku do blisko 7 gigabajtów (6767 MB). Jeśli zaś zerkniemy na poniższy wykres to od 2010 roku ilość zużywanych rocznie danych wzrosła blisko 7-krotnie, zaś jej dynamika nie spada, a wręcz przeciwnie, pnie się ku trzycyfrowym wzrostom!

 

transmisja-danych

 

A to oznacza, że z pewnością wynik ten niedługo osiągnie poziom 10 mobilnych gigabajtów na statystyczną polską głowę. To stawia kolejne pytanie: ile faktycznie zużywamy danych w ciągu roku? Jeśli przyjmiemy bardzo proste założenie, że około połowa Polaków posiada smartfon to z pewnością już teraz faktycznie każdy mobilny Polak zużywa więcej niż 10 gigabajtów transferu rocznie, czyli blisko 1 giga miesięcznie.

 

Ale to nadal tylko połowa prawdy, ponieważ jak pokazują badania z Internetu w telefonie korzysta co najwyżej połowa posiadaczy smartfonów. A to oznacza, że liczbę blisko 7 gigabajtów moglibyśmy pomnożyć nawet razy cztery. A to daje blisko 30 gigabajtów na głowę faktycznie aktywnych mobilnie użytkowników!!! Aby jednak nie było zbyt różowo teraz należałoby odjąć liczbę mobilnych gigabajtów zużytych przez posiadaczy domowych routerów LTE, czego uczynić już nie możemy. Ale czy to wyczerpałoby te równanie? Z pewnością nie.

 

 

Zostaw odpowiedź