fbpx

UE: od 2019 roku każdy e-sklep będzie zobowiązany sprzedawać na terenie całej Unii

Unia Europejska zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie odpuszcza tematu wspólnego rynku cyfrowego.

Właśnie wczoraj Parlament Europejski przyjął w głosowaniu nowe przepisy, które wymuszają na sklepach internetowych udział w handlu transgranicznym w ramach Unii Europejskiej. Od przełomu lat 2018 / 2019 żaden sklep internetowy w UE nie będzie mógł odmówić sprzedaży konsumentowi z innego kraju w ramach Wspólnoty. Tym samym skończy się sytuacja, w ramach której sklepy lub producenci prowadzący sprzedaż w Internecie odsyłały / przekierowywały konsumentów z niektórych krajów landing page’u, w ramach którego informowały o tym, że nie prowadzą sprzedaży towarów lub usług w danym kraju. Jest to powszechna praktyka takich gigantów jak np. Netflix czy Amazon.

Teraz największe amerykańskie i europejskie firmy nie będą mogły odmawiać usług w jakimkolwiek kraju UE, jeśli zdecydowały się świadczyć je chociażby w jednym z nich. To tłumaczy pośpiech z jakim niektóre firmy wzięły się za nadrabianie strat w Europie Środkowej i Wschodniej. Niestety, nowe prawo nie obejmie materiałów, które chroni prawo autorskie, tym samym e-booków oraz materiałów audio-video. W dalszym ciągu jest wiele firm, które ma sporo do nadrobienia np. francuski portal strumieniujący muzykę Qobuz także odmawia świadczenia usług w Polsce, co jest powodem frustracji wielu osób.

Z drugiej strony, nowe unijne prawo obejmie:

  • zakup przez internet usług świadczonych w miejscu, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność (np. pobyt w hotelu, imprezy sportowe, wypożyczanie samochodów, festiwale muzyczne lub bilety wstępu na parkingi)
  • zakup towaru (np. urządzenia gospodarstwa domowego, elektroniki, odzieży) i jego dostarczanie do państwa członkowskiego, do którego przedsiębiorca gwarantuje dostawę (na ogólnych warunkach lub z możliwością odebrania zakupu w miejscu uzgodnionym przez obie strony, w państwie UE, w którym przedsiębiorca oferuje taką możliwość);
  • nabycie usług świadczonych drogą elektroniczną, które nie są chronione prawem autorskim (np. usługi w chmurze, hurtownie danych, hosting stron internetowych i dostarczanie zapór sieciowych).

Dokładna data wejścia prawa w życie nie jest jeszcze znana z powodu konieczności formalnej akceptacji przez inne organy. Okres vacatio legis wynosi w przypadku tego typu ustaw 9 miesięcy.

Zostaw odpowiedź