fbpx
logo_komisja_europejska

UE: wszczynamy śledztwo w sprawie Amazona i nieuczciwej konkurencji

Wygląda na to, że jest dość dowodów świadczących jakoby Amazon nieuczciwie traktował swoich biznesowych partnerów w ramach marketplace.

Unia Europejska formalnie wszczęła postępowanie w sprawie możliwego naruszenia prawa antymonopolowego przez Amazona. Chodzi o wykorzystywanie danych zebranych przez Amazon w ramach usługi marketplace, aby lepiej optymalizować własną sprzedaż.

Unia, jak i co wnikliwsi sprzedawcy i obserwatorzy podejrzewają, że Amazon zbierał dane o tym jak inni sprzedawcy w ramach marketplace sprzedawali z sukcesami, a następnie usprawniał tę strategię i bezwzględnie używał do walki z przedsiębiorstwami wcześniej zaproszonymi do współpracy.

Przy czym, sprzedawcy nie mieli takiej świadomości i nie otrzymali dostępu do zbieranych przez giganta z Seattle danych, tak aby móc na równi z nim konkurować. Sygnałów o takim zachowaniu Amazona było wielu, zaś sam Jeff Bezos wyrażał obawę i przekonanie, że tylko sprawy antymonopolowe mogą rozłożyć na łopatki jego firmę. Jak widać, słowo staje się ciałem, a Bezos nie bez powodu ujawnił swoje obawy widząc, że to co nieuchronne jest coraz bliżej.

Sprawa jest na tyle poważna, że głos zabrała sama komisarz ds. uczciwej konkurencji Margrethe Vestager stwierdzając, że zadba o to, aby działania e-gigantów nie zniszczyły korzyści z ciężkiej pracy całej Unii w tworzeniu jednolitego rynku cyfrowego. Dodała też, że jest w posiadaniu informacji jakoby Amazon korzystał z danych takich jak: sprzedawcy, produkty, transakcje w ramach swojego marketplace’u. Potwierdzają to umowy, jakie Amazon podpisuje ze sprzedawcami korzystającymi ze strony ekomersowego giganta.

Komisja Europejska: domyślny Chrome na Androdzie to praktyka monopolistyczna

 

Zostaw odpowiedź