fbpx
urząd ochrony danych osobowych logo

UODO: uwaga na fałszywych kontrolerów

Raptem dwa miesiące po wejściu w życie nowych unijnych przepisów niektórzy przedsiębiorczy Polacy postanowili dorobić się na strachu rodzimych przedsiębiorców.

Jak do tej pory tak nie słyszeliśmy o żadnych kontrolach przeprowadzanych przez polski urząd – niegdyś GIODO, a teraz UODO. Trudno się dziwić tej sytuacji, gdyż budżet nowego urzędu był wstrzymywany przez parlament do dosłownie ostatniego dnia. W marcu informowaliśmy, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zdecydował się na opublikowanie listu do Ministerstwa Finansów z prośbą o przeznaczenie specjalnych środków na wdrożenie nowej unijnej dyrektywy RODO. Niedługo później napłynęła niezbyt przychylna odpowiedź z MF, która nie dawała większej nadziei na to, że GIODO będzie w stanie skutecznie kontrolować wdrażanie przepisów w tym roku. Jak zauważyło w swoim piśmie MF, na wdrożenie RODO przeznaczono blisko 28 milionów złotych. Sęk w tym, że najpierw zabrano je urzędowi, a następnie zwrócono jako rezerwę celową, która została zamrożona do czasu ukazana się polskiej ustawy. Ta ukazała się dwa dni przed wejściem w życie nowych przepisów. Co więcej, kwota ta została pomniejszona proporcjonalnie o każdy kolejny miesiąc w roku, do momentu, kiedy ukaże się rzeczona ustawa.

Teraz, gdy urząd jest niegotowy do pracy gotowi są oszuści, którzy skutecznie zastępują kontrolerów. Problem jest na tyle duży, że UODO informuje o nim na swojej stronie www. Przy czym wspomina o tym, że legitymacja każdego kontrolera jest specjalnie zabezpieczona hologramem, ale nie podaje wzoru na stronie. Tym samym, nadal wiemy, że nic nie wiemy. Można przy tym podejrzewać, że urząd zwyczajnie nie dorobił się jeszcze legitymacji z powodu bardzo późnego wejścia w życiu wcześniej wspomnianej ustawy.

Na koniec warto pamiętać, że urząd co do zasady pisemnie uprzedza o planowanej kontroli. Ponadto w przypadku wątpliwości co do wiarygodności osoby, która okaże dokumenty upoważniające do kontroli, istnieje możliwość telefonicznego zweryfikowania, czy rzeczywiście jest tą, za którą się podaje i jest upoważniona przez Prezesa UODO do przeprowadzenia kontroli. W tym celu można się kontaktować pod numer 22/531-07-71.

Odbierająca go osoba może zweryfikować:

  • imię i nazwisko osoby,
  • numer legitymacji,
  • fakt wydania upoważnienia do prowadzenia kontroli w danym podmiocie.

Zostaw odpowiedź