fbpx

UOKiK: 6,5 miliona złotych kar dla PKO BP, Pekao SA i Raiffeisen

Od razu przejdźmy do szczegółów, bo są wyjątkowo interesujące: 2,8 miliona złotych dla PKO BP, 1,8 miliona złotych dla Pekao SA oraz 1,8 miliona złotych dla Raiffeisen Bank Polska.

Na pierwszy ogień poszła reklama PKO BP, która sugerowała, że każdy konsument może otrzymać kredyt na bardzo korzystnych warunkach. Tymczasem promocja dotyczyła osób, które posiadały rachunek w banku co najmniej 6 miesięcy. Naturalnie PKO BP będzie odwoływało się od decyzji argumentując, że działania banku to “powszechnie stosowana praktyka rynkowa”.

Następnie mamy Pekao. Bank “zapominał” o klientach, którzy spłacali swoje kredyty. W efekcie czego obsługa banku nie przekazywała w wymaganym ustawowo terminie informacji do BIK, co uniemożliwiało konsumentom zaciąganie innych kredytów. W ramach usprawiedliwienia rzecznik banku poinformował, że w połowie 2012 roku Pekao wdrożyło znacznie lepsze procedury aktualizacji baz danych.

 

Ostatni w kolejce jest Raiffeisen Bank Polska, który nagrzeszył w umowach o kredyt hipoteczny. Bank postanowił obciążać kosztami wyceny nieruchomości klientów, którzy zalegają ze spłatą dwóch lub trzech rat. Jakby tego było mało, Raiffeisen domagał się od swoich klientów informacji o wszelkich okolicznościach mogących mieć wpływ na obniżenie ich dochodów. Po nałożeniu kary bank uznał swoją winę oraz zaprzestał stosowania powyższych klauzul w swoich umowach.

Tagi:, , ,

Zostaw odpowiedź