fbpx

UOKiK: sklepy zbierające opinie od swoich klientów mogą być ukarane!

W ostatnich dniach serwisy Nokaut i Opineo rozesłały do swoich klientów (sklepów internetowych) informacje o wprowadzeniu przez UOKiK nowej klauzuli niedozwolonej.

Szczególną troską o przedsiębiorców działających w Internecie wykazało sie Opineo, które zamówiło opinię prawną wskazującą na bezpieczne rozwiązanie sytuacji grożącej nałożeniem kary sięgającej do 10% rocznych przychodów przedsiębiorcy.

 

Uwagę urzędników UOKiK przykuł zapis obecny w wielu regulaminach sklepów internetowych, które informowały klientów o przekazywaniu ich danych do serwisów zbierających opinie zakupowe.

 

Według interpretacji UOKiK, punkt w regulaminie informujący o przekazywaniu przez sklep internetowy danych osobowych do innego podmiotu to rozwiązanie wysoce niesatysfakcjonujące. Tego typu oświadczenia ze strony konsumenta nie mogą być wpisane do regulaminu sklepu. Wymagane jest tu aktywne działanie ze strony konsumenta w celu akceptacji takiego rozwiązaina.

 

Stąd niezbędne jest zamieszczenie osobnego checkboxa o treści:

 

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [dane sklepu], w postaci adresu e-mail, w celu zbadania opinii o poziomie zadowolenia z przeprowadzonego zakupu”.

 

Wg informacji przekazanych przez Opineo powyższą wstawkę należy umieścić w ciągu procesu składania zamówienia. Ale to nie koniec wymagań.

 

Podobnie jak w przypadku korzystania z usług zewnętrznej serwerowni należy podpisać z dostawcą zewnętrznych usług (serwisem zbierającym opinię) krótką umowę o powierzeniu danych osobowych klientów sklepu internetowego.

 

Opineo zachęca aby sklepy, które owej umowy nie podpisały zglosiły się doń jak najszybciej w celu zalegalizowania współpracy obu stron. Warto też zwrócić uwagę, czy inne serwisy nie wykorzystują przekazywanych danych osobowych w innych celach – to może skomplikować całą sytuację.

 

Cała sprawa rozpoczęła się od następującego zapisu, który został uznany za nielegalny:

 

„Klient dokonujący zakupu wyraża zgodę na przekazanie swojego adresu e-mail do Grupa Allegro sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu oraz przetwarzanie przez sklep oraz Grupa Allegro sp. z o.o. swoich danych osobowych w celu wypełnienia ankiety z opinią o dokonanej transakcji w sklepie zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r.”

Zostaw odpowiedź