fbpx
UPS dostawy dronami

UPS oficjalnie ubiega się o zgodę na komercyjne używanie dronów

Stało się. To nie Amazon ale UPS pierwszy zastosuje w komercyjnych doręczeniach drony lotnicze.

A przynajmniej tak wskazuje informacja rozesłana na zlecenie polskiego oddziału UPS, który poinformował, że jego amerykańska spółka matka jest bliżej komercyjnych lotów dronami w logistyce niż ktokolwiek inny.

UPS podchodzi do sprawy dronów nader poważnie. O tym, że Amerykanie robili testy i planują używać dronów tylko poza terenem zabudowanym informowaliśmy już rok, a nawet dwa lata temu. Cała koncepcja ma polegać na doręczaniu za pomocą dronów przesyłek tam, gdzie kurier musiałby przemieścić się z całym autem, aby zawieźć tylko jedną przesyłkę kilka lub kilkanaście kilometrów w jedną stronę. W takich przypadkach UPS rozważał używanie drona, którego mógłby wypuszczać na wolność sam kurier.

Obecnie UPS realizuje dostawy dronem dla sektora medycznego w określonych przypadkach zgodnie z przepisami zawartymi w Części 107 certyfikatu FAA. W marcu UPS zainicjował pierwsze, usankcjonowane przez Federalny Urząd Lotnictwa, wykorzystanie dronu do rutynowych lotów komercyjnych, gdzie produkty transportowane są na podstawie umowy biznesowej w Stanach Zjednoczonych na terenie kampusu flagowego szpitala WakeMed w obszarze metropolitalnym Raleigh. W ramach tego programu UPS dostarcza próbki medyczne za pomocą samolotów bezzałogowych – dronów jako uzupełnienie dostawy przez kuriera. UPS planuje rozszerzyć usługę dostawy dronem do innych szpitali lub ośrodków na terenie kampusu.

Czy tak będzie wyglądało komercyjne wykorzystanie dronów przez firmy logistyczne? Tego nie wiemy. Na ten moment UPS ogłosił złożenie wniosku do Federalnej Administracji Lotnictwa Stanów Zjednoczonych (FAA) o umożliwienie wykonywania lotów komercyjnych dronami w sieci UPS, zgodnie z zapisami Części 135 certyfikatu FAA. UPS utworzył spółkę UPS Flight Forward Inc. dedykowaną dostawom za pomocą dronów.

Nowo założona spółka jeszcze w tym roku może otrzymać zgodę na wykonywanie komercyjnych operacji dronami w Stanach Zjednoczonych zgodnie z zapisami Części 135 certyfikatu FAA. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku UPS Flight Forward Inc. będzie jedną z pierwszych w pełni certyfikowanych firm w Stanach Zjednoczonych, mogących wykonywać rutynowe operacje z wykorzystaniem dronów. Uzyskanie tego certyfikatu stwarza podwaliny pod realizację lotów dronami poza zasięgiem wzroku operatora, zarówno w dzień jak i w nocy. Możliwości wykonywania takich lotów są w Stanach Zjednoczonych bardzo ograniczone, zezwala się na nie jedynie w ramach wyjątku.

„W UPS staramy się wykorzystywać technologię, by zmieniać sposób w jaki prowadzimy biznes” – powiedział Scott Price, dyrektor ds. strategii i transformacji. „Utworzenie przez UPS spółki zajmującej się dostawami za pomocą dronów, a także złożenie wniosku o pozwolenie na tym poziomie certyfikacji na rozpoczęcie regularnych dostaw jest historycznym momentem zarówno dla UPS jak i branży dronów i szerzej, całej logistyki”.

Zostaw odpowiedź