fbpx
ups-drone-delivery

UPS rozbudowuje komercyjny program dostaw dronami Flight Forward

Dostawy dronami to już nie pieśń przyszłości ani wymysły branży. UPS zdobył pierwszych partnerów w komercyjnych dostawach.

Program lotów komercyjnych UPS nazywa się Flight Forward i jest pierwszą certyfikowaną usługą tego typu na świecie. Póki co Amerykanie zaczynają od dostaw produktów medycznych. Przede wszystkim między firmami, ale także do odbiorców indywidualnych. Wśród pierwszych klientów znaleźli się: Uniwersytet Medyczny stanu Utah, apteka CVS Health, usługodawca AmerisourceBergen oraz producent Kaiser Permanente.

Szef projektu od strony UPS, Scott Price zapowiedział, że to dopiero początek i firma ma plany jak w prosty sposób przeskalować ten biznes na dużo większą, nawet narodową skalę. To robi wrażenie, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że firma konkuruje z samym Amazonem, który do tej pory (przynajmniej w prasie) uchodził za lidera w tej materii.

UPS wykonuje loty komercyjne dronami zgodnie z zapisami Części 135 certyfikatu FAA. W tym celu utworzył oddzielną spółkę UPS Flight Forward Inc. dedykowaną dostawom za pomocą dronów.

Nowo założona jednostka otrzymała zgodę na wykonywanie komercyjnych operacji dronami w Stanach Zjednoczonych zgodnie ze wspomnianymi wczesniej zapisami Części 135 certyfikatu FAA i jest jedną z pierwszych w pełni certyfikowanych firm w Stanach Zjednoczonych, mogących wykonywać rutynowe operacje z wykorzystaniem dronów.

Jednocześnie firma poinformowała, że wchodzi na rynek dostaw produktów o krótkim terminie przydatności, które należy przechowywać w określonej temperaturze. UPS Premier to przesyłka, w ramach której odbiorca może cały czas monitorować jej status np. temperaturę we wnętrzu. Może to być oferta skierowana zarówno do odbiorców z zakresu medycyny, jak i w przyszłości przydać się w dostawach produktów spożywczych.

 

Zostaw odpowiedź