fbpx

Usability – podstawowe pojęcia

UsabilityLAB opublikowało prosty, ale niezwykle przydatny słownik podstawowych pojęć z zakresu użyteczności oprogramowania (usability).

Jeśli zastanawiacie się co to jest do cholery ta architektura informacji, czy też UX, albo HCI, to lepiej trafić nie mogliście.

 

Wszystko zaczyna się własnie od HCI (Human – computer interaction), czyli interakcji człowieka i komputera. Jak głosi słownik “HCI obejmuje zarówno kwestie sprzętowe (np. ergonomia klawiatury), jak i interfejs użytkownika (np. czy system ostrzega użytkownika o błędzie w zrozumiały sposób).

 

“Interakcja człowieka z komputerem polega na wzajemnym oddziaływaniu z pętlą sprzężenia zwrotnego (komunikacji), a profesjonaliści zajmujący się HCI odpowiadają za to, by przebiegała ona w sposób niezakłócony i satysfakcjonujący”.

 

Aby udało się osiągnąć taki efekt usability w sposób jak najpełniejszy w 1988 roku wymyślono kolejną idee nazywaną: User-Centered Design. Głównym założeniem tego pomysłu jest włączenie użytkowników końcowych do etapu projektowania oprogramowania. Dlaczego?

 

“Wykrycie błędów i nieoptymalnych rozwiązań na początku procesu wpływa na skrócenie czasu realizacji i obniżenie kosztów projektów informatycznych,skutkuje również odczuwalnie wyższą jakością użytkową i satysfakcją użytkowników”.

 

 

Prawda że użyteczna na krótka książeczka?
http://www.usability-lab.pl/oferta/usability.html#slownik_ux

Zostaw odpowiedź