fbpx

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną: będą zmiany na korzyść przedsiębiorców.

Jak podał do wiadomości PAP Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poprosiło Radę Ministrów o ponowne rozpatrzenie zmian w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

W grę wchodzą zmiany, które w końcu zlikwidują kilka prawnych utrudnień dla przedsiębiorców nie szkodząc przy tym prawom konsumentów. Pierwsze podejście miało miejsce w marcu tego roku. Pora na drugą próbę.

 

MAC proponuje, aby usunać wymóg zakazu wymagania opłaty przez przedsiębiorcę przed wysłaniem towaru, który jest kompletnie niezgodny z panującym stanem faktycznym.

 

Inny korzystny zapis miałby dotyczyć właścicieli katalogów z linkami. Według nowego prawa nie ponosiliby odpowiedzialności za posiadanie na swoich stronach linków odsyłających do innych stron z nielegalnymi treściami. Innymi słowy, MAC pragnie prawnego immunitetu dla pośredników dobrych lub złych treści.

 

Zmiany dotyczą także praktyki przestrzegania praw autorskich – w tym wypadku resort administracji i cyfryzacji chciałby zastosować procedurę “notice and takedown”. System ma zapewniać szybką reakcję właścicieli stron na łamanie praw osób trzecich. Po zgłoszeniu tego faktu przez dedykowany w tym celu formularz właściciel strony będzie miał trzy dni na usunięcie bezprawnie zamieszczonych treści.

 

Powyższa propozycja nie brzmi jak ułatwianie życia przedsiębiorcom, a wręcz przeciwnie. Trudno sobie wyobrazić, aby w 3 dni udało się ustalić, czy doszło do faktycznego naruszenia prawa, oraz co działoby się w przypadku sytuacji spornej.

 

Kwestią otwartą pozostaje tak naprawdę najważniejszy element noweli, czyli swobodny dostęp obywateli i przedsiębiorców do cennych treści, które zazdrośnie strzegą różne instytucje państwowe. Treści te z jednej strony, nie mają charakteru poufnego, a z drugiej nie są informacją publiczną, stąd nie ma obowiązku ich publikacji.

 

Mowa tu między innymi o zasobach edukacyjnych i naukowych, za wytworzenie których zapłaciło państwo, czyli My, Obywatele.

Zostaw odpowiedź