fbpx

Uwaga e-sklepy – nakaz przyjmowania zamówień z całej UE wszedł w życie

Polskie sklepy stoją otworem dla Niemców, Francuzów, Hiszpanów czy Rumunów – czy tego chcemy, czy nie.

Podobnie ma się sytuacja w drugą stronę – żaden sklep ze wschodniej lub zachodniej Europy nie może blokować przyjmowania zamówień przez osoby z zagranicy, pod warunkiem, że są to mieszkańcy Unii Europejskiej.

Od 3 grudnia nowe przepisy zmieniają sporo w praktyce codziennego polskiego e-commerce:

 

Dostęp do strony dla każdego użytkownika z krajów UE

Przedsiębiorcy nie będą mogli odmówić dostępu do strony użytkownikom innego kraju UE,

a także automatycznie przekierowywać ich na wersję językową kraju, w którym się znajdują. Chyba że sami konsumenci wyrażą na to zgodę (poniżej).

 

Formularze elektroniczne nie mogą blokować przyjęcia zamówienia z dowolnego kraju UE

Internetowi sprzedawcy nie mogą stosować formularzy, które zabraniają wprowadzania danych osobom z wybranych krajów Unii Europejskiej.

 

Sposób płatności – karta kredytowa przysługuje dla każda mieszkańca UE

Przedsiębiorca nie może odmówić sprzedaży ze względu na kraj wydania karty kredytowej.

 

Cena – dowolnie ustalana dla każdego kraju

Wprowadzenie zakazu nie oznacza, że na terenie różnych krajów UE będą obowiązywać te same ceny. Przedsiębiorcy w dalszym ciągu będą mieli dowolność w ich ustalaniu. Zmiana polega na tym, że konsumenci będą mieli dostęp do cen oferowanych na stronach w innych krajach UE. Tzn. jeżeli polska wersja językowa dowolnego zagranicznego muzeum narzucała wyższą kwotę za wstęp, polski konsument będzie wówczas mógł wybrać stronę kraju, w którym cena jest dla niego bardziej atrakcyjna. Przedsiębiorca w tej sytuacji nie będzie mógł odrzucić transakcji ze względu na miejsce zamieszkania klienta, czy kraj wydania karty kredytowej.

 

Dostawa – bez obowiązku oferowania stałej dostawy do każdego kraju UE

Zakaz geoblokowania nie oznacza, że każdy sklep ma obowiązek wysyłki produktu do kraju konsumenta. Nie może on odmówić konsumentowi zakupu produktu na jego stronie, jeżeli jednak przedsiębiorca nie oferuje doręczania produktów do danego kraju, to konsument może odebrać towar osobiście lub uzgodnić indywidualnie z przedsiębiorcą sposób i miejsce dostawy w kraju przedsiębiorcy.

 

Wyjątki – portale i branże nieobjęte rozporządzeniem

Rozporządzenie nie obejmuje m.in. usług telekomunikacyjnych, transportowych, finansowych, towarów i usług objętych prawem autorskim w tym usług audiowizualnych.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź